Kard. Turkson o ekologii: potrzeba poważnych zmian i nawrócenia

Uratować nasz wspólny dom i przyszłość życia na ziemi – to tytuł watykańskiej konferencji (5–7.07), zorganizowanej przez Dykasterię ds. Integralnego Rozwoju Człowieka z okazji 3. rocznicy ekologicznej Encykliki Papieża Franciszka Laudato sí.

Prefekt dykasterii podkreślił, że konferencja ma przypomnieć o potrzebie znaczących zmian w polityce i stylu życia, aby chronić stworzenie. Kard. Trukson podkreślił także konieczność przebudzenia ludzi, aby zdali sobie sprawę z powagi sytuacji.

    “ Wszycy wiemy, jak giną rafy koralowe, wszyscy wiemy, jak wieloryby są wyrzucane na brzeg z brzuchami pełnymi plastiku, jak wzrasta temperatura morza, a metan jest uwalniany z oceanu. Znamy skutki tego wszystkiego, co się dzieje: topnienie pokryw lodowcowych, podnoszenie się poziomu mórz, zanikanie wysp, występowanie co raz to silniejszych huraganów. Co zrobić, aby to zmienić? – pyta kard. Peter Turkson. – Papież Franciszek w swojej encyklice wyraził głębokie przekonanie, że człowiek jest zdolny do zmiany na lepsze, jeśli tylko pozwoli, by kierowała nim dobroć Boga. Tak, możemy się zmienić, ale musimy otworzyć się na Boga i Jego łaskę. Jeżeli ograniczymy się do rozwiązań czysto technicznych, bez prawdziwego nawrócenia i przemiany serca, nie zajdziemy daleko. O tym właśnie chcemy mówić na tej konferencji. Oczywiście współpracujemy z ONZ i innymi organizacjami, ale nasza podstawowa motywacja jest religijna. Z łaską Boga możemy się zmienić na lepsze – takie jest nasze przesłanie. ”

Kard. Turkson powiedział również, że jego dykasteria chce dać dobry przykład poprzez konkretne działania. Zakłada się to między innymi na zainstalowaniu jednostki oczyszczającej wodę, aby nie kupowano jej w plastikowych butelkach. Watykański Gubernatorat z kolei, planuje zamontowanie paneli słonecznych i stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

Źródło: www.vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama