reklama

Kto będzie na Synodzie?

Kard. Baldisseri podał skład liczbowy zgromadzenia synodalnego. Oficjalnie poinformował, że na synodzie, po raz pierwszy, będzie też dwóch biskupów z Chin kontynentalnych.

W Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej zaprezentowano dziennikarzom rozpoczynający się pojutrze Synod Biskupów o młodzieży. Jak podał kard. Lorenzo Baldisseri, w zgromadzeniu weźmie udział 266 ojców synodalnych. 31 z urzędu – są to patriarchowie i zwierzchnicy Kościołów wschodnich oraz prefekci i przewodniczący dykasterii Kurii Rzymskiej. Ponadto sekretarz i podsekretarz Synodu oraz 15 członków Rady Zwyczajnej Synodu. 181 ojców zostało wybranych przez konferencje episkopatu, a 41 mianowanych przez Papieża. 10 zakonników będzie reprezentowało na Synodzie Unię Przełożonych Generalnych.

Ponadto w obradach będzie uczestniczyć 23 ekspertów i 49 audytorów, a wśród nich 34 młodych w wieku od 18 do 29 lat. Podobnie jak podczas poprzednich synodów przewidziana jest również obecność delegacji Kościołów niekatolickich.

Kard. Baldisseri oficjalnie poinformował, że tym razem w synodzie weźmie też udział dwóch biskupów z Chin kontynentalnych. Przedstawiciele tamtejszego Kościoła byli zapraszani również na poprzednie zgromadzenia, jednak dopiero teraz komunistyczne władze zgodziły się na ich przyjazd do Rzymu.

Sekretarz generalny Synodu potwierdził też, że trzech biskupów, którzy pierwotnie mieli wziąć udział w zgromadzeniu, poinformowało, że do Rzymu nie przyjadą. Jednakże, jak zaznaczył kard. Baldisseri, tylko w jednym wypadku, bp Roberta Mutsaertsa z Holandii, jest to wyraz protestu w związku z niedawnymi skandalami. W pozostałych wypadkach motywy były inne.

Źródło: www.vaticannews.va

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao