Łódź: abp Ryś zapowiada serię spotkań „Polskość – Inspiracje – Obowiązki”

O przygotowaniach do obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, planowanych łódzkich inicjatywach ekumenicznych oraz o wydarzeniu ewangelizacyjnym „Arena Młodych”, mówił dziś abp Grzegorz Ryś podczas konferencji prasowej w domu biskupim.

Debaty przygotowujące do obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości, które rozpoczną się 26 marca odbywać się będą w domu biskupim. - Do udziału w nich zostali zaproszeni ludzie, którzy są „chorzy na Polskę” – czyli są ludźmi głębokiego patriotyzmu oraz ci, którzy są zdolni do rozmowy także z takimi osobami, którzy się z nimi dość istotnie różnią! – podkreślił arcybiskup.

W pierwszej debacie udział wezmą prof. Karol Modzelewski oraz prof. Adam Strzembosz. – Seria spotkań ma wspólny tytuł „Polskość – Inspiracje – Obowiązki”, a zaczerpnięty został od K.C. Norwida, który przez wszystkich jest identyfikowany jako myśliciel głębokiego patriotyzmu – dodał abp Ryś.

Po raz pierwszy w Łodzi, w okresie wielkanocnym (dokładnie 13 kwietnia) odbędzie się Droga Światła, która swymi korzeniami sięga początków zgromadzenia salezjanów, a której odnowicielem był Ojciec Święty Jan Paweł II. Nabożeństwo odbędzie się na ulicach Łodzi i będzie miało wymiar ekumeniczny. – Przejdziemy z kościoła naszych braci ewangelików reformowanych do kościoła luterańskiego z przystankiem, jakim będzie nasza katedra rzymskokatolicka. Na tej trasie będzie 14 stacji wielkanocnych – podkreślił arcybiskup.

Druga inicjatywa ekumeniczna, która odbędzie się dopiero w grudniu, to ekumeniczna pielgrzymka do Ziemi Świętej. – Wspólna pielgrzymka do źródła naszej wiary odbędzie się 3-10 grudnia, a o całym wydarzeniu poinformuje list księży biskupów bratnich Kościołów, który wkrótce zostanie ogłoszony – zaznaczył.

Ostatnim tematem poruszonym na konferencji była Arena Młodych. – Poprzez to spotkanie, chcielibyśmy poprowadzić młodych, do głębokiego przeżycia spotkania z Jezusem Chrystusem – tłumaczył abp Ryś. – Ufamy, że to się wydarzy, że to jest możliwe w tak dużej grupie i można tego doświadczyć w wymiarze indywidualnym i osobistym – dodał. Arena Młodych jest wspólnym dziełem łódzkiego Kościoła i wspólnot, które się zaangażowały i przygotowały to wydarzenie. 

xpk / Łódź

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao