Nikt nie może być obojętny wobec współczesnych form niewolnictwa

Na potrzebę dogłębnego poznania problemu współczesnego niewolnictwa zwrócił uwagę Papież w videoprzesłaniu skierowanym do uczestników międzynarodowego Forum poświęconego temu problemowi.

My chrześcijanie jesteśmy wezwani do tego, aby ciągle i coraz bardziej rozwijać współpracę tak, by przezwyciężyć wszelkie formy nierówności, dyskryminacji, które są tym, co sprawia, że człowiek może z drugiego robić niewolnika – powiedział Papież w videoprzesłaniu na międzynarodowe Forum poświęcone współczesnym formom niewolnictwa. Zostało ono zorganizowane przez prawosławną archidiecezję w Buenos Aires pod patronatem patriarchy Konstantynopola Bartłomieja I.

W słowie skierowanym do uczestników Forum Franciszek zaznaczył, że we współczesnym świecie nie brak różnych form zniewolenia.

“Niewolnictwo nie jest rzeczą z przeszłości. To praktyka, która ma głębokie korzenie i wyraża się także dziś w wielu różnych formach: handel ludźmi, wykorzystywanie ludzi poprzez wprowadzanie ich w długi, wykorzystywanie dzieci, wykorzystywanie seksualne czy przymusowe prace domowe to tylko niektóre z nich – mówił Ojciec Święty. - Jedna bardziej poważna i nieludzka od drugiej. Mimo, że brak dokładnych informacji, to jednak mamy do dyspozycji niektóre dane z różnych regionów świata, liczby te są dramatycznie wysokie i prawdopodobnie zaniżone. Według niektórych statystyk ponad 40 milionów osób, mężczyzn, ale przede wszystkim kobiet i dzieci, cierpi z powodu niewolnictwa.”

Wobec tej zbrodni przeciw ludzkości – stwierdził Papież – nikt nie może pozostać obojętnym. Wskazał na dwa stojące przed nami zadania. Pierwszym jest dogłębne poznanie tego problemu. Wielu bowiem nie chce zwrócić uwagi na skalę zagadnienia, gdyż albo sami są zaangażowani w zniewalanie ludzi, albo korzystają z usług zniewolonych osób.

Drugim zadaniem, na które zwrócił uwagę Franciszek jest pomoc tym, którzy zostali zniewoleni, poprzez obronę ich praw, zatrzymywanie skorumpowanych i kryminalistów, aby nie mogli uniknąć sprawiedliwości. Dodał, iż u podłoża niewolnictwa leży bieda, przemoc i korupcja. Stąd potrzeba integralnego rozwoju człowieka począwszy od możliwości dobrego wykształcenia i wychowania oraz dostępu do pracy. Ofiarami niewolnictwa bowiem padają najczęściej osoby biedne, odrzucone, zmarginalizowane.

Źródło: www.vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama