Ogólnopolskie kościelne dziękczynienie za niepodległość

„Dziękujemy za Niepodległość” to hasło ogólnopolskiego kościelnego dziękczynienia za niepodległość, które miało miejsce w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, 3 czerwca.

Uroczystość z udziałem Konferencji Episkopatu Polski i najwyższych władz państwowych i samorządowych odbyła się w ramach XI Święta Dziękczynienia. Honorowymi gośćmi byli w tym roku kombatanci.

Przed Mszą Świętą przeszła piesza pielgrzymka z relikwiami św. Faustyny Kowalskiej z Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej, do której relikwie Świętej zostały uroczyście wprowadzone. Nieprzypadkowo na tegoroczne uroczystości, przypadające w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, wybrano relikwie Świętej Siostry Faustyny, która zanotowała na kartach „Dzienniczka”, że codziennie modli się w intencji Ojczyzny.

Uroczystej Eucharystii w samo południe przewodniczył Prymas Polski, abp Wojciech Polak. Aktu Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej dokonał kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Mszę Świętą koncelebrowali biskupi z Polski i zagranicy. W homilii abp. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, podkreślił wartość świętowania, nawiązując do dziękczynienia za 100-lecie niepodległości. Abp Ryś odniósł się również do daru wolności i umiejętności dzielenia się tym darem z innymi; prosił również, aby nie bać się wolności drugich. Wspomniał także o solidarności, która stworzyła naszą wolność. „Wiara w wolność to wiara w drugiego człowieka” – powiedział abp Ryś. „Mamy nie tylko prawo, ale i obowiązek dziękować Bogu za niepodległą Polskę” – podsumował metropolita łódzki.

Prezydent RP Andrzej Duda, abp Wojciech Polak i kard. Kazimierz Nycz zapalili świecę niepodległości – dar Piusa IX. Życzeniem papieża było, aby zapalono ją w wolnej Warszawie. Ogień pochodził z grobu Nieznanego Żołnierza.

Po południu zostało otwarte tradycyjne miasteczko dla dzieci z grą terenową dla rodzin „Tropem świętych do skarbu wolności”, a następnie odbył się tradycyjny festiwal muzyczny „Moc Dobra”.

Zapraszając na uroczystości kard. Kazimierz Nycz metropolita warszawski powiedział, że „dziękujemy Bogu nie tylko w Sanktuarium Bożej Opatrzności na warszawskim Wilanowie, ale i we wszystkich polskich parafiach za to, że wyprowadził nas „ręką mocną i wyciągniętym ramieniem” z niewoli do wolności. Radosnym sercem dziękujemy za niepodległość, którą cieszy się nasze pokolenie, a o którą przez ponad 123 lata musiały walczyć pokolenia nas poprzedzające”.

Ogólnopolskie kościelne dziękczynienie za niepodległość jest świętowane w różnych miejscach Polski. I tak uroczystości były już w Gnieźnie 28-29 kwietnia i w Krakowie 13 maja, przy relikwiach patronów Polski – św. Wojciecha i św. Stanisława. 3 maja dziękowano za Niepodległą na Jasnej Górze, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. 3 czerwca jest dziękczynienie w Warszawie, a 11 ogólnopolskie kościelne dziękczynienie za niepodległość będzie w każdej diecezji, ale uroczystości centralne odbędą się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

BP KEP/episkopat.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama