Opustoszałe kościoły: „Czyż Bóg już tu nie mieszka?”

Stolica Apostolska chce uwrażliwić Kościoły lokalne na problem opustoszałych i nieużywanych świątyń.

 W tym tygodniu na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim odbędzie się międzynarodowa konferencja pod wymownym hasłem: „Czyż Bóg już tu nie mieszka?”

Organizatorem wydarzenia jest Papieska Rada Kultury. Do udziału zaproszeni zostali delegaci 23 episkopatów, w których problem dekonsekrowanych kościołów jest najbardziej aktualny. Są to między innymi Francja, Belgia, Holandia, Niemcy, Szwajcaria, USA i Kanada. Stolica Apostolska chce ich skłonić do przyjęcia wytycznych w sprawie przeznaczenia byłych kościołów. Chodzi o to, by uniknąć sytuacji najbardziej gorszących, kiedy w byłych świątyniach urządza się dyskoteki, kluby nocne czy puby.

Jak mówi ks. Valerio Pennasso, odpowiedzialny za dobra kultury we włoskim episkopacie, sprzedaż kościołów powinna być postrzegana jako ostateczność. Lepszym rozwiązaniem jest ich użyczenie do ściśle określonych celów, najlepiej o charakterze społecznym, charytatywnym czy kulturalnym. Na rzymskiej konferencji zostaną przedstawione konkretne przykłady pozytywnego rozwiązania problemu opustoszałych świątyń, które zostały przemienione na biblioteki, sale koncertowe, jadłodajnie dla ubogich, miejsca spotkań dla seniorów czy młodzieży.

źródło: vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama