Papieski apel w sprawie Syrii

Papież Franciszek zaapelował do wspólnoty międzynarodowej o zapobieżenie katastrofie humanitarnej w syryjskiej prowincji Idlib. Leży ona w północno-zachodniej części Syrii i ostatnio ponownie stała się areną krwawych starć.

Siły rządowe wspierane przez Rosję i Iran przygotowują się tam do decydującej ofensywy przeciwko rebeliantom. Na terenie prowincji mieszka 3 mln osób cywilnych. Zapowiadany atak oznaczać będzie kolejną katastrofę humanitarną.

- Nadal wieją wichry wojny i dochodzą niepokojące wieści o ryzyku możliwej katastrofy humanitarnej w ukochanej Syrii, w prowincji Idlib – mówił Papież Franciszek. – Ponawiam mój pełen bólu apel do społeczności międzynarodowej i wszystkich zaangażowanych podmiotów, by wykorzystali narzędzia dyplomacji, dialogu i negocjacji, zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym, by ocalić życie ludności cywilnej.

Na zakończenie spotkania z wiernymi na Anioł Pański Franciszek przypomniał też, że od soboty Słowacja ma nową błogosławioną, 16-letnią męczenniczkę Annę Kolesárovą. Została ona zamordowana ponieważ przeciwstawiła się mężczyźnie, który chciał naruszyć jej godność i czystość. Franciszek porównał ją do bł. Marii Goretti. „Niech ta odważna dziewczyna pomaga młodym chrześcijanom trwać w wierności Ewangelii, nawet jeśli wymaga to od nich podążania wbrew dominującym nurtom i płacenia za to osobiście” – mówił Ojciec Święty.

źródło: vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama