Papież: Bóg przebacza, ale my musimy przebaczyć innym

Na niebezpieczeństwo zniewolenia przez nienawiść wskazał Papież w czasie Mszy w Domu św. Marty i dodał, że pierwszym krokiem do uzyskania Bożego przebaczenia jest uznanie siebie za grzesznika.

W homilii Franciszek nawiązał do historii Azariasza, opisanej w księdze Daniela, który został wrzucony do rozpalonego pieca, gdyż nie wyparł się Boga. Zamiast narzekać na swoją sytuację Azariasz wyznaje wiarę w wielkość Boga i wskazuje na przyczynę zła, mówiąc: „Ty nas nie opuściłeś nigdy, ale to my zgrzeszyliśmy”. Oskarża siebie i swój naród. „I właśnie to jest pierwszym krokiem do otrzymania przebaczenia: oskarżyć samych siebie” – stwierdził Papież. 

„Oskarżanie samych siebie to element chrześcijańskiej mądrości; nie oskarżanie innych, nie... Ale samych siebie. Ja zgrzeszyłem. I kiedy zbliżamy się do sakramentu pokuty, trzeba mieć to na myśli: Boże wielki, który dałeś nam tak wiele, a ja niestety zgrzeszyłem, obraziłem Ciebie i proszę o zbawienie” – powiedział Ojciec Święty.

Franciszek przypomniał anegdotę o kobiecie, która w czasie spowiedzi, aby się usprawiedliwić, przez dłuższy czas mówiła o grzechach swojej teściowej. W końcu kapłan powiedział do niej: „Dobrze, teraz wyznaj swoje grzechy”. 

„I to podoba się Panu, gdyż otrzymuje serce skruszone, tak, jak mówi Azariasz: «ci, co pokładają ufność w Tobie, nie zaznają wstydu», serce skruszone, które mówi do Pana: «To ja to zrobiłem, Panie. Ja zgrzeszyłem przeciw Tobie». A Pan zamyka usta grzesznika, podobnie jak ojciec syna marnotrawnego; nie pozwala mu mówić. Jego miłość przykrywa grzechy. Przebacza wszystko” – zauważył Franciszek.

Papież zachęcił, aby nie wstydzić się wyznawać swoich grzechów, gdyż to Pan nas usprawiedliwia, przebaczając nie jeden raz, ale zawsze. Trzeba spełnić tylko jeden warunek:

„Przebaczenie Boga dotyka nas mocno, ale pod jednym warunkiem, musimy przebaczyć innym. A to nie jest łatwe, gdyż żal zagnieżdża się w naszym sercu i ciągle jest tam gorycz. Jak często nosimy w sobie listę rzeczy, które mi inni wyrządzili: «A ten zrobił mi to i jeszcze tamto, ...» - stwierdził Papież. 

Na zakończenie Franciszek przestrzegł przed zniewoleniem nienawiścią i stwierdził: „Są dwie rzeczy, które pomogą nam zrozumieć drogę przebaczenia: «Ty Panie jesteś wielki, a to ja zgrzeszyłem» i: «Tak, przebaczam ci, siedemdziesiąt siedem razy, pod warunkiem, że ty przebaczysz innym»”.

pp/rv

« 1 »

reklama

reklama

reklama