Papież: Maryjo bądź blisko rodzin odrzuconych, pogardzanych

Proszę Cię za rodzinami na całym świecie, które odczuwają wokół siebie obojętność, odrzucenie, a nawet pogardę. Oby nie zostały pozostawione same sobie i były chronione w swoich prawach.

To słowa modlitwy, jakie Franciszek skierował do Maryi.

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny Papież zwyczajowo udaje się na plac Hiszpański w Rzymie, aby tam oddać hołd Maryi przed Jej figurą, górującą nad okolicą. Tak było i w tym roku. Wcześniej jednak pojechał do bazyliki Matki Bożej Większej, aby tam pokłonić się patronce Rzymu, czczonej jako Salus Populi Romani.

W modlitwie u stóp figury Niepokalanej Ojciec Święty zawierzył Maryi najpierw wszystkich mieszkańców Rzymu, prosząc dla nich o łaskę cierpliwego mierzenia się z niedogodnościami życia codziennego. Wstawiał się także za rządzącymi miastem, aby nie brakowało im mądrości, dalekowzroczności, ducha służby i współpracy.


Matce Jezusa poczętej bez grzechu Franciszek zawierzył także kapłanów, aby byli blisko ludzi, miłosierni, a także osoby konsekrowane, szczególnie kobiety, by były płodne w modlitwie, miłosierdziu i współczuciu. Prosił także za rodzinami.

    “O Matko Jezusa, ostatnia rzecz, o którą Cię proszę, w tym okresie Adwentu, myśląc o dniach, kiedy ty i Józef niepokoiliście się z powodu zbliżających się narodzin waszego dziecka, zatroskani, bo był spis ludności i musieliście opuścić swoją ojczyznę , Nazaret, i udać się do Betlejem… Wiesz, co to znaczy nieść w swym łonie życie i odczuwać wokół obojętność, odrzucenie, niekiedy pogardę – modlił się Papież. - Dlatego proszę Cię, byś była blisko rodzin, które dzisiaj w Rzymie, we Włoszech, na całym świecie przeżywają podobne sytuacje, aby nie były pozostawione samymi sobie, ale chronione w swoich prawach, prawach człowieka, które są ważniejsze, niż wszelkie, choć uzasadnione wymagania.”

W roku 1857, trzy lata po ogłoszeniu dogmatu o Niepokalanym Poczęciu, Pius IX poświęcił figurę Maryi, którą ustawiono na placu Hiszpańskim na 12-metrowej kolumnie, zaś Pius XII rozpoczął tradycję składania pod nią kwiatów i udał się tam jako pierwszy papież w 1953 r. Jego następcy podtrzymali ten zwyczaj. Począwszy od pontyfikatu Pawła VI, co roku udają się tam rokrocznie na krótką modlitwę.

Źródło: www.vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama