Papież o ewangelizacji: głoszenie, służba, bezinteresowność

Na trzy wymiary ewangelizacji: głoszenie, służbę i bezinteresowność zwrócił uwagę Papież w czasie Mszy, którą odprawił w kaplicy Domu św. Marty.

Franciszek przypomniał, że głównym bohaterem głoszenia jest Duch Święty, który nie wyraża się jedynie w kazaniach, czy niektórych ideach, ale zdolny jest do zmiany serc. „Widzieliśmy plany duszpasterskie bardzo dobrze przygotowane, perfekcyjne – mówił Papież – ale one nie były narzędziem ewangelizacji, gdyż były celem samym w sobie samych, niezdolne do przemiany serc”.

“To nie postawa przedsiębiorcy, którą Jezus każe nam przyjąć, jak biznesmenom, nie. To Duch Święty prowadzi. To jest odwaga – mówił Franciszek. – Prawdziwa odwaga ewangelizacyjna nie jest zwykłym ludzkim uporem. To Duch daje nam męstwo i wspiera nas w kroczeniu naprzód.”

Jako kolejny wymiar ewangelizacji Papież wskazał służbę. Błędną drogą jest poczucie wyższości, kiedy chce się, aby nam służono po tym, jak zrobiliśmy karierę czy to we wspólnocie Kościoła, czy w społeczeństwie. Jeżeli ktoś się pnie po szczeblach kariery w Kościele – przestrzegał Franciszek – to znak, że nie wie, czym jest ewangelizacja. „Ten, który przewodzi powinien być bowiem sługą innych” – podkreślił Ojciec Święty.

“Możemy głosić dobre rzeczy, ale bez służby, to nie jest głoszenie, wydaje się, że jest, ale to nieprawda. Ponieważ Duch nie tylko popycha nas do głoszenia prawdy Pana i Jego życia, ale posyła nas także do braci, do sióstr, aby im służyć. A więc służba. Także w małych rzeczach. To straszne, kiedy są ewangelizatorzy, którzy chcą, aby im służono i po to żyją, aby im służono. To jest okropne. Będą, jak książęta ewangelizacji.”

Papież zauważył, że nikt nie może się zbawić dzięki własnym uczynkom, dlatego potrzebna jest darmowość posługi. „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie” – mówi Pan.

“Wszyscy otrzymaliśmy od Jezusa Chrystusa zbawienie darmowo, a więc i my winniśmy dawać za darmo – mówił Franciszek. – Duszpasterze ewangelizacji winni się tego nauczyć, ich życie winno być bezinteresowne, aby służyć, głosić, wspierani przez Ducha. Własne ubóstwo zachęca ich do otwarcia się na Ducha.”

Źródło: www.vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama