Papież w podrzymskim sanktuarium maryjnym

Papież w sanktuarium Matki Bożej Miłości w Rzymie rozpoczął obchody maja jako miesiąca poświęconego Maryi.

Papież Franciszek wybrał sanktuarium Matki Bożej Miłości w Rzymie na rozpoczęcie miesiąca poświęconego Maryi. W programie wczorajszej popołudniowej pielgrzymki znalazł się różaniec w intencji pokoju w Syrii i na całym świecie oraz spotkanie z grupą osób starszych oraz z matkami, które opiekują się małymi dziećmi.

Sanktuarium to swoimi początkami sięga XVIII w. Następnie w czasie II wojny światowej po cudownym ocaleniu Rzymu papież Pius XII ogłosił Maryję z sanktuarium Bożej Miłości Wybawicielką Miasta. Jako wotum wdzięczności wybudowano nowe sanktuarium, które zostało otwarte w czasie Wielkiego Jubileuszu. Miejsce to nadal przyciąga mieszkańców Rzymu. Co roku, od pierwszej soboty po Wielkanocy do ostatniej soboty października organizowane są nocne piesze pielgrzymki do sanktuarium.

Pielgrzymką w dniu 1 maja Franciszek zwraca uwagę na znaczenie maja jako miesiąca maryjnego. O genezie nabożeństw majowych mówi włoski mariolog Antonio Grasso.

“Prawdziwymi inspiratorami uznania maja za miesiąc maryjny byli trzej jezuici – stwierdził w wywiadzie dla Radia Watykańskiego Antonio Grasso. Pierwszy, Annibale Dionisi, w 1725 r. w Weronie opublikował książkę, gdzie opisał strukturę obchodów tego miesiąca. Drugi, Francesco Latomia, w 1758 r. w Palermo wydał serię codziennych medytacji o treści maryjnej na ten miesiąc. I wreszcie Alfonso Muzzarelii w Rzymie w 1785 r. opublikował dzieło, które kończy ten proces. W pierwszej połowie XIX w. w całej Europie i Ameryce maj był już uważany za miesiąc maryjny. Wtedy ta idea rozprzestrzenia się również na kraje misyjne.”


 Źródło: www.vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama