Przedstawiciel wenezuelskiej opozycji w Watykanie

Watykański sekretarz stanu spotkał się z liderem wenezuelskiej opozycji. Hiram Gaviria opowiedział kard. Parolinowi o katastrofalnej sytuacji mieszkańców tego neosocjalistycznego państwa.

W tym jednym z najbogatszych krajów Ameryki Łacińskiej brakuje dziś lekarstw i żywności, szwankuje transport publiczny, wprowadzane są przerwy w dostawie prądu. 90 proc. mieszkańców nie stać na zaspokojenie najbardziej podstawowych potrzeb. Wielu decyduje się na emigrację.

Przedstawiciel demokratycznej opozycji podziękował Sekretarzowi Stanu za jasną postawę episkopatu Wenezueli w czasie obecnego kryzysu. Zarówno kard. Parolin, jak i Hiram Gaviria wyrazili przekonanie, że należy dążyć do pokojowych rozwiązań opartych na negocjacjach i wolnych wyborach.

Na temat sytuacji w Wenezueli wypowiedzieli się również ostatnio tamtejsi biskupi. Wezwali oni wszystkich obywateli, by nie przestawali przejmować się losem ojczyzny. Rządowi zarzucili wprowadzanie totalitarnego i niewydajnego pod względem gospodarczym systemu. Podkreślili, że naród domaga się zmian i jego wolę należy uszanować. Zaapelowali też o powszechną solidarność i udzielanie pomocy tym, którzy najdotkliwiej doświadczają skutków kryzysu.

kb/ rv

« 1 »

reklama

reklama

reklama