Przesłanie Papieża na wielkopostną Kampanię Braterstwa w Brazylii

Papieskie przesłanie zachęca do bycia wysłannikami i budowniczymi pokoju, który ma być „tkany” w rodzinach i wspólnotach, w pracy, a także w relacji z naturą.

„Odłożyć na bok urazę, złość, gwałtowność i zemstę to warunek niezbędny do tego, aby żyć jak bracia i siostry i przezwyciężyć przemoc” - napisał Papież w przesłaniu na Kampanię Braterstwa organizowaną co roku w Wielkim Poście przez Kościół w Brazylii. Franciszek podkreślił, że z radością przyłącza się do tej inicjatywy. Temat zainaugurowanej kampanii to „Braterstwo i przezwyciężenie przemocy”, jej motto zaś stanowią słowa zaczerpnięte z Ewangelii św. Mateusza: „Wszyscy jesteście braćmi” (Mt 23,8).

Papież podkreślił, że „w Chrystusie jesteśmy jedną rodziną, zrodzeni z krwi Krzyża, naszego zbawienia”. W zrozumieniu tego, że jesteśmy braćmi pomaga nam rozpoczęty właśnie czas pokuty, w którym wzywa się nas do praktykowania postu, miłości i miłosierdzia. Aby budować braterstwo trzeba dążyć do przezwyciężenia przemocy, promując kulturę pojednania i sprawiedliwości. Niezbędna w tym procesie jest niezwykle trudna umiejętność przebaczania, ale, jak podkreślił Ojciec Święty, „wybaczenie obrazy to wielki przejaw miłości miłosiernej, a dla nas chrześcijan to obowiązek, od którego nie możemy odstąpić”.

Papieskie przesłanie zachęca do bycia wysłannikami i budowniczymi pokoju, który ma być „tkany” w rodzinach i wspólnotach, w pracy, a także w relacji z naturą. „To małe gesty szacunku, wysłuchania, dialogu, ciszy, uczucia, gościny, integracji tworzą przestrzeń, w której oddycha się braterstwem” - zauważył Franciszek.

Przezwyciężenie przemocy, do którego właśnie w czasie Wielkiego Postu zachęca akcja brazylijskiego Kościoła, jest możliwe dzięki miłości Chrystusa ukrzyżowanego – dodaje na zakończenie Papież. „Proszę Boga, aby tegoroczna Kampania Braterstwa zachęciła wszystkich do pokonywania przemocy i do życia jako bracia i siostry w Chrystusie” – napisał Ojciec Święty.

mn/rv

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao