reklama

Spotkanie w sprawie nadużyć będzie synodalne

Lutowe spotkanie w sprawie ochrony nieletnich będzie miało charakter synodalny. Wskazuje na to ks. Hans Zollner SJ, który został koordynatorem komitetu organizacyjnego tego spotkania.

"O synodalnym charakterze tego wydarzenia świadczy jego zdaniem m.in. fakt, że do wszystkich uczestników rozesłane zostaną ankiety, w których będą mogli się podzielić doświadczeniami, trudnościami, a także możliwymi rozwiązaniami tego strasznego skandalu." – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Zollner.

Przyznał on, że z tym spotkaniem wiąże się dzisiaj wielkie nadzieje i jest to zrozumiałe, jeśli weźmie się pod uwagę ogromną skalę tego skandalu, który zranił tak wiele osób. Cytując watykańskie dokumenty niemiecki jezuita podkreślił, że zarówno nadużycia, jak ich ukrywanie nie mogą być już dłużej tolerowane, a odmienne traktowane biskupów, którzy dopuścili się nadużyć lub je ukrywali, jest przejawem klerykalizmu, który jest już nie do przyjęcia.

Ks. Zollner przypomniał ponadto, że zdaniem Papieża plaga ta jest problemem społecznym, który nie dotyczy jedynie niektórych krajów, a na pewno nie tylko krajów zachodnich. Z problemem tym borykają się wszystkie kraje i nie tylko Kościół, ale również inne sfery życia: szkolnictwo, sport, rodzina. Wymaga to stanowczej i powszechnej reakcji, z uwzględnieniem specyfiki lokalnych kontekstów i kultur. Nas wierzących stawia to natomiast w obliczu tajemnicy zła i wymaga od nas radykalnej i niezłomnej walki.

Źródło: www.vaticannews.va

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao