Srebrny jubileusz sakry Biskupa Gliwickiego Jana Kopca

6 stycznia o godz. 12.30 w gliwickim kościele katedralnym rozpoczęła się uroczysta Msza św. dziękczynna w intencji bp. Jana Kopca w 25 rocznicę jego święceń biskupich.

Biskup Jan Kopiec w Uroczystość objawienia Pańskiego obchodzi 25 rocznicę swoich święceń biskupich, które otrzymał 6 stycznia 1993 r. z rąk Ojca Świętego Jana Pawła II.

O godz. 12.30 rozpoczęła się Uroczysta Msza św. dziękczynna, pod przewodnictwem Biskupa Gliwickiego. Homilię wygłosił Biskup Opolski Andrzej Czaja.

Nawiązując do słów Ewangelii bp Czaja wskazał na radość płynącą z Narodzenia Mesjasza. Mędrcy na widok gwiazdy zapowiadającej narodzenie króla żydowskiego bardzo się uradowali.

- My zaś mamy jeszcze więcej powodów do radości. Bo Ten, którego narodzenie Mędrcy rozpoznali w znaku gwiazdy jest nam dany, mamy do niego łatwy dostęp, jest na wyciągnięcie ręki, w tak wielu świątyniach czeka na nas. - powiedział biskup. - Mamy wiele powodów do radowania się, a jednak widzimy jak dzisiaj często tej radości z Boga, który został nam dany, w naszym chrześcijańskim życiu brakuje. Nie tylko świat przypomina mieszkańców Betlejem, którzy zobojętniali, nie przyszli do Jezusa. I dziś nie tylko świat jest dalej obojętny, ale wielu z nas, uczniów Chrystusowych, dzieci Bożych, wielu z tej wielkiej rodziny Bożej, zupełnie nie umie się rozradować, ucieszyć Jezusem. Wielu z nas jest zobojętniałych.

W kogo się wpatrujemy? - pytał hierarcha i zwrócił uwagę na częste zapatrzenie się współczesnego człowieka w światowe gwiazdy, sportowców, aktorów, czy piosenkarzy.  Nawiązał przy tym do adhortacji Evangelii Gaudium, w którym papież Franciszek pisze o rozprzestrzeniającej się w sercach ludzi, w rodzinach i parafiach duchowej światowości, która polega na szukaniu chwały ludzkiej i osobistych korzyści, zamiast Chwały Pańskiej. Chodzi o subtelne sposoby szukania własnego pożytku, a nie Chrystusa Jezusa. Skupienie swego życia tylko na sobie, zamknięcie się w sobie. 

Biskup wskazał na problem odrealnienia współczesnego człowieka, który często żyje w świecie wirtualnym, skutkiem czego jest obojętność, utrata wiary i entuzjazmu, a ludzie są poróżnieni, powaśnieni i nieprzejednani.

W perspektywie obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, biskup Czaja podkreślił, że największą potrzebą naszego narodu jest duchowa i moralna odnowa.

- Trzeba nam podjąć trud drogi ku nawróceniu, ku przemianie i ku odnowie. – powiedział i przypomniał, że Bóg przez swojego Syna objawił nam siebie, swoją wolę i drogę ku Niebu. Motywować nas powinno objawione nam orędzie o miłości Boga ku nam. Znakiem, który został nam dany jest krzyż Chrystusowy.

- Znak ten pięknie odczytał Biskup Jubilat Jan Kopiec, który 25. lat temu jako swoje zawołanie biskupie wybrał słowa: „Crux Christi – spes nostra” - Krzyż Chrystusa – nadzieja nasza. – zauważył hierarcha.

Trzeba nam się trzymać krzyża Chrystusowego, bo on jest naszą nadzieją. – zachęcił biskup, równocześnie przestrzegł przed instrumentalnym traktowaniem krzyża i używaniem tego znaku niezgodnie z Ewangelią.

Na koniec bp Czaja zwrócił się do Biskupa Jubilata Jana Kopca – W perspektywie tajemnicy Objawienia, tego dnia, który jest tak ważny dla ciebie, jawisz się nam jako boży Mędrzec z wielkim dorobkiem naukowym, dydaktycznym, formacyjnym i duszpasterskim. W takim właśnie duchu ufności do krzyża Chrystusowego, który jest zwiastunem i wręcz dowodem miłości Boga ku nam, pełnisz swoją posługę od ponad 45 lat jako kapłan i od 25 lat jako biskup. Dziękujemy Ci wszyscy.

Hierarcha podziękował Jubilatowi także za lata jego posługi w Kościele opolskim.

***

Biskup Jan Kopiec urodził się 18 grudnia 1947 roku w Zabrzu.

W 1965 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Śląska Opolskiego z siedzibą w Nysie. W latach 1966–1968 odbył służbę wojskową w jednostce kleryckiej w Bartoszycach. Po jej zakończeniu powrócił do seminarium. Święcenia kapłańskie otrzymał 30 kwietnia 1972 r. z rąk pierwszego Biskupa Opolskiego Franciszka Jopa.

W 1977 roku uzyskał magisterium z teologii na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W 1982 roku ukończył studia specjalistyczne w Instytucie Historii Kościoła Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego uzyskując stopień doktora teologii w zakresie historii Kościoła.

Prowadził wykłady z historii Kościoła w Wyższym Seminarium Duchownym Śląska Opolskiego w Nysie, w Diecezjalnym Instytucie Teologiczno-Pastoralnym w Opolu (Filia Wydziału Teologicznego KUL) oraz w Misyjnym Wyższym Seminarium Duchownym Księży Werbistów w Nysie.

W latach 1982-1984 pełnił obowiązki prefekta w Wyższym Seminarium Duchownym, a w roku akademickim 1985/86 był wicerektorem tegoż seminarium. W roku akademickim 1984/85 prowadził kwerendę w Archiwum Watykańskim, pogłębiając jednocześnie studia z zakresu archiwistyki kościelnej w Scuola Vaticana di Paleografia, Diplomatica ed Archivistica. W 1986 roku otrzymał nominację na dyrektora Archiwum Diecezjalnego w Opolu.

Dnia 5 grudnia 1992 roku został mianowany przez papieża Jana Pawła II biskupem pomocniczym diecezji opolskiej (biskupem tytularnym Cemeriniano). Święcenia biskupie otrzymał 6 stycznia 1993 roku w bazylice watykańskiej z rąk Ojca Świętego Jana Pawła II. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa „Crux Christi – spes nostra” (Krzyż Chrystusa – nadzieja nasza).

W diecezji pełnił obowiązki wikariusza generalnego oraz członka Kolegium Konsultorów Diecezjalnych i Rady Kapłańskiej.

Od 1 października 2006 roku pełni obowiązki kierownika Katedry Historii Kościoła i Patrologii. Podsumowaniem dotychczasowych dokonań naukowych była nominacja na stanowisko profesora zwyczajnego w 2008 roku.

Decyzją papieża Benedykta XVI bp Jan Kopiec został mianowany 29 grudnia 2011 roku drugim w historii Biskupem Gliwickim. Uroczysty ingres do katedry w Gliwicach miał miejsce 28 stycznia 2012 roku.

W Episkopacie Polski bp Jan Kopiec jest Przewodniczącym Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec, członkiem Zespołu ds. Sanktuariów, członkiem Rady Naukowej, członkiem Sekcji Nauk Historycznych Komisji Nauki Wiary oraz delegatem KEP ds. Stowarzyszenia Archiwistów Kościelnych. Bp Kopiec pełni także funkcję Przewodniczącego Zespołu ds. Archiwów KKK.

/Źródło: www.kuria.gliwice.pl, www.episkopat.pl/

« 1 »

reklama

reklama

reklama