reklama

Watykan: spotkanie ws. kryzysu humanitarnego w Syrii i Iraku

W najbliższy czwartek, 13 września, rozpocznie się na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana w Rzymie dwudniowe spotkanie na temat kryzysu humanitarnego w Syrii i Iraku. Zostało ono przygotowane przez watykańską Dykasterię ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

W spotkaniu weźmie udział ponad 50 katolickich organizacji zajmujących się pomocą humanitarną, przedstawiciele lokalnych episkopatów oraz innych organizacji kościelnych i zakonów, a także nuncjusze apostolscy z Syrii, Iraku, Libanu i Turcji.

Celem spotkania jest refleksja nad obecną sytuacją w Syrii i Iraku oraz wymiana doświadczeń związanych z pomocą ofiarowaną przez instytucje kościelne. Będzie ono także okazją do przeprowadzenia bilansu z prac, które już zostały wykonane oraz zaplanowanie tych, które czekają na realizację.

Wojny i sytuacja, w jakich znalazły się Irak i Syria, wywołały jeden z najcięższych kryzysów humanitarnych ostatnich lat. Od 2014 r. wspólnota Kościoła przeznaczyła na pomoc tym krajom ponad 1 mld dolarów, z których korzystało ponad 4 mln osób rocznie. Według danych opublikowanych przez ONZ obecnie w Syrii pomocy potrzebuje ponad 13 mln osób, a w Iraku prawie 9 mln. W Syrii ponad 6 mln osób musiało przemieścić się w inne regiony kraju, a w Iraku ten sam los spotkał 2 mln ludzi. Ponadto ponad 5,5 mln Syryjczyków zarejestrowanych jest jako uchodźcy w krajach ościennych. 

źródło: vaticannews.va

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao