Wkrótce obrady Episkopatu Polski

Rola Kościoła w odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku oraz duszpasterstwo młodzieży w perspektywie zbliżającego się synodu biskupów i Światowych Dni Młodzieży będą głównymi tematami 378. Zebrania Plenarnego KEP.

Polscy biskupi rozpoczną obrady w najbliższy wtorek, 13 marca przed południem w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski. Tego dnia wysłuchają m.in. wykładu prof. Jana Żaryna poświęconego roli Kościoła w odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku oraz podejmą dyskusję na ten temat – mówi rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Podczas zebrania bp Marek Solarczyk przedstawi kwestię duszpasterstwa młodzieży w kontekście zbliżającego się synodu biskupów oraz Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Tematem XV Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, które zaplanowano od 3 do 28 października w Rzymie będą słowa: „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”. Jak przypomina ks. Paweł Rytel-Andrianik, od 19 do 24 marca w Rzymie odbędzie się spotkanie przedsynodalne młodzieży z udziałem dwóch delegatek z Polski.

Pierwszego dnia obrad biskupi omówią sprawy duszpasterstwa Polonii i Polaków za granicą. Wysłuchają również relacji abp. Wiktora Skworca z rzymskiego sympozjum na temat ekologii, w którym wziął udział pod koniec lutego. Spotkanie dotyczyło m.in. przygotowań do szczytu klimatycznego ONZ, który będzie miał miejsce w grudniu w Katowicach – mówi Rzecznik Episkopatu.

We wtorek zaplanowano też wystąpienia gości z zagranicy. Głos zabiorą przedstawiciele Konferencji Episkopatu Łotwy, Litwy oraz Czech. W spotkaniu będą uczestniczyć również reprezentanci biskupów z Niemiec, Mołdawii, Skandynawii, Węgier, Kazachstanu, Białorusi oraz Ukrainy.

Pierwszy dzień zebrania plenarnego zakończy Msza św. w piątą rocznicę wyboru papieża Franciszka. „Po raz pierwszy będzie ona koncelebrowana w Świątyni Opatrzności Bożej. Uroczystej Eucharystii o godz. 17.30 z udziałem Episkopatu Polski będzie przewodniczył nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio” – mówi ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Jak informuje, w drugim dniu obrad biskupi zajmą się m.in. sprawami duszpasterstwa rodzin oraz duszpasterstwa więźniów w kontekście reform penitencjarnych w Polsce. Dokonają też wyborów do Komisji, Rad i Zespołów Episkopatu. Na zakończenie obrad zostanie wydany komunikat.

W dniach obrad, w holu Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski, będzie możliwość zwiedzenia wystawy z okazji 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

***

Obsługa medialna 378. ZP KEP

Podczas 378. Zebrania Plenarnego KEP, które odbędzie się 13 i 14 marca w Warszawie, zaplanowano następujące spotkania z dziennikarzami:

Wtorek, 13 marca:

godz. 10.40 – briefing rzecznika KEP ks. dr. Pawła Rytel-Andrianika

godz. 10.50-11.00 – czas dla fotoreporterów

Środa, 14 marca:

ok. godz. 14.00 – konferencja prasowa podsumowująca obrady

Miejsce: Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski, Skwer Kard. Wyszyńskiego 6, Warszawa

Akredytacje będą wydawane tuż przed spotkaniami przy wejściu do budynku, w zamian za legitymację prasową.

UWAGA! Informacje nt. akredytacji na Mszę św. w piątą rocznicę pontyfikatu Papieża na stronie internetowej archidiecezji warszawskiej >>www.dziennikarze.archwwa.pl

BP KEP/episkopat.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama