reklama

Włoska winnica sponsorem piłkarskiej reprezentacji Watykanu

Sponsorem piłkarskiej reprezentacji Watykanu będzie w przyszłości winnica Sankt Peter z północnych Włoch.

Producent win z San Colombano al Lambro potwierdził, że „Poderi di San Pietro” zawarł umowę z amatorską drużyną piłkarzy papieskich na razie na trzy lata. Tym samym producent win będzie miał prawo umieszczać swoje logo na piłkarskich trykotach. Będzie też mógł reklamować określoną edycję wina opatrując ją emblematem watykańskim.

W meczach piłkarskich gra regularnie pomiędzy sobą osiem drużyn z instytucji watykańskich np. Gwardii Szwajcarskiej, czy Muzeów Watykańskich. Aktualnie w tabeli prowadzi drużyna dziecięcego szpitala Bambino Gesu. W oficjalnej reprezentacji, rozgrywającej mecze poza Watykanem, grają też duchowni, jak choćby obecny dyplomata, arcybiskup Gabriele Giordano Caccia – nuncjusz apostolski na Filipinach.

Piłkarska tradycja w Watykanie sięga 1521 roku, kiedy to po raz pierwszy w obecności papieża Leona X, grano na dziedzińcu belwederskim w coś, co jeszcze nie było piłką nożną, a przypominało raczej rugby. Najstarszą, istniejącą do dziś drużyną piłkarską w Watykanie, jest założona w 1966 r. reprezentacja Muzeów Watykańskich. W 1968 utworzyła swoją „jedenastkę” Gwardia Szwajcarska, od 1969 z własnymi reprezentacjami występują „Fabryka św. Piotra”, Administracja Dóbr Stolicy Apostolskiej oraz Biblioteka Watykańska. Watykan jest tym z nielicznych państw, które nie należą do Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej FIFA.

ts (KAI) / Watykan

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao