Zaproszenie na obchody jubileuszu 40-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski zaprasza do Krakowa na centralne obchody 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Pod hasłem „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”, zaczerpniętym z homilii Jana Pawła II wygłoszonej na Placu św. Piotra w Rzymie, podczas Mszy Świętej inaugurującej Jego pontyfikat w 1978 roku, odbędą się w Krakowie obchody 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Cykl wydarzeń religijnych, kulturalnych i naukowych został zainaugurowany 18 maja, w 98. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, a ich kulminacja nastąpi w październiku.

Główne uroczystości związane z obchodami jubileuszu 40-lecia pontyfikatu św. Jana Pawła II będą miały charakter ogólnopolskiego dziękczynienia za życie i posługę papieża, który zmienił oblicze świata, a nam, jego rodakom, przywrócił poczucie wolności i uczył, jak ją zagospodarować, by przynosiła błogosławione owoce w życiu wspólnotowym i osobistym Polaków.

Uroczyste dziękczynienie w papieskim Sanktuarium na Białych Morzach trwać będzie od 16 października, a zakończy się odpustem ku czci św. Jana Pawła II, 22 października w dniu liturgicznego wspomnienia Świętego. W tych dniach do Sanktuarium zostaną zaproszeni przedstawiciele wszystkich stanów i grup społecznych. W sam dzień odpustu uroczystą Mszę Świętą dziękczynną o godz. 17.00, odprawi Metropolita Krakowski Arcybiskup Marek Jędraszewski.

Program wydarzeń:

Wtorek 16.10.2018 r. – Główne obchody

godz. 15.30    Otwarcie wystawy poświęconej pontyfikatowi św. Jana Pawła II oraz prezentacja znaczka wydanego specjalnie z tej okazji przez Pocztę Polską.

godz. 16.30    Msza Święta w Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce Arcybiskupa Salvatore Pennacchio z udziałem Episkopatu Polski i władz państwowych. Kazanie podczas uroczystości wygłosi osobisty Sekretarz Ojca Świętego Jana Pawła II, świadek pontyfikatu, Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz.

godz. 20.00    Mapping na budynku Arcybiskupów Krakowskich ul. Franciszkańska 3 oraz odsłonięcie odrestaurowanego „Okna Papieskiego” 

godz. 20.30    Jubileuszowy koncert artystów scen polskich na płycie Rynku Głównego

Środa 17.10.2018 r. – Konferencja naukowa Veritatis Splendor

Poniedziałek 22.10.2018 r. – Odpust ku czci św. Jana Pawła II

Szczegółowe informacje dotyczące obchodów znajdują się na stronie Archidiecezji Krakowskiej: diecezja.pl

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao