reklama

Zjazd Towarzystwa Teologów Dogmatyków

Prosimy, byście, broniąc czystości nauczania zawartego w chrześcijańskiej wierze, nie ulegli tej jakże niebezpiecznej współczesnej doktrynie o płynności wszystkiego, w tym także każdej prawdy - mówił abp Marek Jędraszewski do teologów w Katedrze Wawelskiej.

Zwracając się do teologów dogmatycznych, metropolita krakowski podkreślił, że początkiem ich pracy zawsze jest Pismo Święte.

– Dla teologa na początku jest Pismo Święte, w którym obok wydarzeń są też stwierdzenia.

Arcybiskup zaznaczył, że zgłębianie Pisma Świętego stanowi próbę odpowiedzi na ważne pytania.

– A te pytania, tak ważne dla teologa, by zrozumieć przesłanie Pisma św. odbywają się niejako wewnątrz Kościoła i jego tradycji.

Hierarcha przypomniał, że wymownym symbolem tej tradycji jest właśnie Katedra Wawelska i wpisana w nią historia św. Jadwigi. Przywołał także słowa św. Jana Pawła II o św. Jadwidze, które wypowiedział w 1987 roku. Polski papież rozważał w nich ogrom i przedziwną moc ukrzyżowanej miłości Chrystusa, która pociąga ludzkie serce tak mocno, że jest w stanie poświęcić dla niej swoją ludzką miłość, tak jak było to w przypadku królowej Jadwigi. Ten sam papież 11 lat później opublikował encyklikę „Fides et ratio”, gdzie m.in. pisał o powołaniu teologa.

Na zakończenie homilii arcybiskup, zwracając się do teologów dogmatycznych, powiedział, że Bóg powołał ich, by zgłębiali tajemnicę paschalną Chrystusa.

– Dziś podczas tej Eucharystii, która rozpoczyna wasze spotkanie dziękujemy za Boży wybór co do was i za ogrom zaufania, jakie Boża mądrość w was odnośnie do was ma. A jednocześnie prosimy, byście, broniąc czystości nauczania zawartego w chrześcijańskiej wierze, nie ulegli tej jakże niebezpiecznej współczesnej doktrynie o płynności wszystkiego, w tym także każdej prawdy. Abyście mieli jasne przekonanie co to jest obiektywna prawda, jaka jest jej moc i siła wobec czysto subiektywnych narracji. I byście zgłębiając to wszystko co Bóg chce odsłonić waszym umysłom i sercom mieli poczucie, że także poprzez was Duch pragnie coś bardzo ważnego objawić Kościołowi.

Msza św. w Katedrze Wawelskiej, którą koncelebrowali między: kard. Gerhard Ludwig Müller, członek Towarzystwa bp Jacek Jezierski oraz prezes o. Jarosław Kupczak OP miała miejsce w ramach zjazdu Towarzystwa Teologów Dogmatyków. Odbywa się on pod hasłem: „Źródło teologii: Pismo Święte w Tradycji” i potrwa do środy.

Justyna Walicka | Archidiecezja Krakowska 

Video Katarzyna Katarzyńska | Archidiecezja Krakowska

Źródło: diecezja.pl
« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

Materiały z serwisu opoka.org.pl wprost na Twoją skrzynkę e-mail

Zamów

reklama