15. rocznica święceń biskupów Jana Zająca i Józefa Guzdka

Przed 15 laty, 15 września 2004 r. w Łagiewnikach miały miejsce święcenia biskupie Księdza Biskupa Jana Zająca, Honorowego Kustosza Sanktuarium Bożego Miłosierdzia oraz Księdza Biskupa Józefa Guzdka, Biskupa Polowego Wojska Polskiego.

Z okazji jubileuszu w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w niedzielę w samo południe została odprawiona dziękczynna Msza św., w czasie której odśpiewano „Te Deum Laudamus". Pracownicy Sanktuarium i służby sanktuaryjne złożyli Jubilatom życzenia.

Witając Jubilatów ks. dr Zbigniew Bielas, kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia powiedział: – Czcigodni Księża Biskupi? Dokładnie piętnaście lat temu w Bazylice Bożego Miłosierdzia miały miejsce święcenia biskupie. Chcemy dziś razem w Wami dziękować za 15 lat Waszej pasterskiej posługi dla Kościoła. Chcemy to czynić tu, w Bazylice Bożego Miłosierdzia, gdzie przyjęliście święcenia biskupie.

Kustosz Sanktuarium przypomniał, że zawołaniem ks. bp. Jana Zająca są słowa: „Wstańcie, chodźmy!”. – Ksiądz Biskup w jednym z wywiadów mówił, że traktuje te słowa jako wezwanie, by iść drogami miłosierdzia Bożego. „Trzeba wstać i ruszyć z nową energią i zapałem, by wypełniać zadanie głoszenia tego orędzia całemu światu”- mówił. Dziękujemy za to nieustanne i gorliwe głoszenie orędzia miłosierdzia. Za obecność przy Jezusie Miłosiernym i wśród nas. Za uśmiech, humor i otwartość na każdego człowieka – powiedział ks. Bielas.

Jak przypomniał Kustosz Sanktuarium, zawołaniem bp Józefa Guzdka są końcowe słowa hymnu „Ciebie, Boga wysławiamy”: „Tobie Panie zaufałem”. Przywołał także słowa z jednego z wywiadów z Księdza Biskupa Generała Wojska Polskiego: „Wierzę, że jeśli daje mi takie zadania, to nie zostawi mnie bez pomocy, bez łaski, bez wsparcia, gdyż Miłość nigdy nie pozostawia człowieka samego”. – Dziękujemy za wszystko co Ksiądz Biskup Polowy robi dla kapelanów, wojska, służb mundurowych, dla naszej Ojczyzny. Dobry żołnierz Jezusa Chrystusa – mówił ks. Bielas, jednocześnie składając życzenia dostojnym Jubilatom: – Niech Jezus Miłosierny błogosławi w Waszej dalszej pasterskiej posłudze, a Matka Bolesna, Matka Miłosierdzia, która jest Patronką Waszego dnia święceń biskupich wyprasza potrzebne łaski.

W homilii ks. bp Józef Guzdek nawiązał do Ewangelii dnia i mówił o przypowieści o Miłosiernym Samarytaninie. Wskazując na postawę Ojca i posłusznego syna zaznaczył, że są dwa rodzaje odwagi. – Ojca Miłosiernego, który nie lekceważy grzechu syna, ale kiedy ten dostrzegł błąd i powiedział: Ojcze zgrzeszyłem, miał odwagę otworzyć ramiona i przyjąć go. Urządził ucztę. Cieszył się, że ten, „który był umarły, ożył”. Oddzielił grzech od grzesznika i okazał mu miłosierdzia – mówił.

Kaznodzieja zauważył także odwagę mężczyzny, który widzi jedynie grzech brata i towarzyszą mu negatywne emocje, bezduszność. – Te dwa rodzaje odwagi można dostrzec w każdym miejscu i w każdym czasie – podkreślał biskup Polowy Wojska Polskiego, mówiąc, że tak jest i w Kościele i w naszych rodzinach.

Nawiązując do przeżywanego jubileuszu bp Józef Guzdek zauważył, że każdy kapłani każdy biskup ma być szafarzem Bożego Miłosierdzia jak Miłosiernym Ojciec. Wyraził radość, że święcenia biskupie, które odbyły się piętnaście lat temu, miały miejsce w Bazylice Bożego Miłosierdzia, które jest miejscem pojednania ludzi z Panem Bogiem. – Dziękujemy dziś za to, że narodziliśmy się do biskupiej posługi w tym miejscu. Że uważamy Pana Jezusa Miłosiernego za przewodnika – powiedział i dodał, że w tym świętym miejscu biskupi zaprzyjaźnili się ze św. Siostrę Faustynę, która na łamach „Dzienniczka” zapisała wiele rad, „jak ocalić nawet najmniejsze dobro”. – Św. Siostro Faustyno prowadź nas po drogach Miłosierdzia – zakończył bp Józef Guzdek homilię.

Bp Jan Zając (ur. 20 czerwca 1939 r. Libiążu) w 1957 roku wstąpił do krakowskiego seminarium. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk Karola Wojtyły w 1963 roku. Był wikariuszem w kilku parafiach, a także proboszczem u św. Szczepana w Krakowie. Pełnił posługę ojca duchownego Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej, w 1984 roku został mianowany rektorem. Od 1993 r. pracował  jako dyrektor Wydziału Koordynacji Duszpasterstwa krakowskiej kurii.  W 2002 roku został kustoszem sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Posługę kustosza pełnił do 2014 roku.

Bp Józef Guzdek (ur. 18 marca 1956 w Wadowicach) w 1975 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej, 17 maja 1981 otrzymał z rąk kard. Franciszka Macharskiego święcenia kapłańskie. Pracował jako wikariusz w kilku parafiach, był prefektem krakowskiego seminarium, a w 2001 roku został mianowany rektorem. Pełnił tę posługę do 2004 roku. Był także dyrektorem Wydawnictwa św. Stanisława BM. 4 grudnia 2010 roku papież mianował bp Józefa Guzdka biskupem polowym Wojska Polskiego. Ingres do katedry polowej w Warszawie odbył się 19 grudnia 2010 roku.

Tekst Małgorzata Pabis, Foto. Mieczysław Pabis

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach

źródło: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej, diecezja.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama