Abp Ryś do katechetów: nie przekonacie młodych do chrześcijaństwa, jeśli im go nie pokaż

– Czy macie ochotę zacząć od nowa skoro – ku radości wszystkich – skończyły się wakacje? Czy ten nowy rok, który już nastaje, wzywa was do nowości w zaangażowaniu? Mam nadzieję, że tak! – mówił do katechetów abp Grzegorz Ryś.

Ponad stu katechetów z regionu piotrkowskiego uczestniczyło w spotkaniu na rozpoczęcie roku katechetycznego, które odbyło się w kościele rektoralnym Panien Dominikanek p.w.  Matki Bożej Śnieżnej w Piotrkowie Trybunalskim. Spotkanie rozpoczęła Msza św., której przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś, który podczas  liturgii skierował do katechetów swoje słowo pasterskie.

Metropolita łódzki zwracając się do katechetów zauważył, że – w spotkaniu z Panem trzeba iść na całość. Trzeba brać wszystko, co On daje! Zasadniczo pewno tego uczycie uczniów. Mam nadzieję, że uczycie swoich uczniów, że chrześcijaństwo to nie jest supersam – teraz trzeba powiedzieć Biedronka czy Tesco. To nie jest tak, że możesz coś wziąć z dwóch półek, a reszta jest nie ważna, i że możesz w tym przebierać. W ten sposób się nie da! Chrześcijaństwo trzeba przyjąć w całości! Nie przekonacie młodych, jeśli nie pokażecie im tego sobą. Trzeba tę lekcję najpierw samemu przerobić! – podkreślił abp Ryś.

– Jak chcecie mieć odnowioną katechezę, to nie pytajcie ks. Marcina (dyrektor ds. katechezy w Archidiecezji Łódzkiej) czy napisał nowy program. Co nowego można od strony treści wnieść do katechezy? Są dwa najważniejsze przykazania, potem jest dziesięć – równie dobrze znanych, jest osiem błogosławieństw – czy potraficie coś nowego wymyśleć? Siedem sakramentów – jest siedem sakramentów, nikt nie wymyśli ósmego na potrzeby odnowionej katechezy. Jak chcecie wiedzieć czy katechizacja – ten wymiar Kościoła –  będzie odnowiony, to patrzcie się w siebie. Każdy z nas się musi patrzeć w siebie. To jest Jezusowy sposób myślenia o odnowieniu całej rzeczywistości. Liczy się to, na ile radykalnie nowy staje się człowiek. To jest myślenie Jezusa o przemianie świata! – zaznaczył łódzki pasterz.

W drugiej części spotkania, która nastąpiła po zakończeniu liturgii katecheci wysłuchali wykładu ks. Tomasza Liszewskiego  – wykładowcy psychologii w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi, który zaprezentował temat: Zasady ochrony małoletnich w praktyce wychowawczo-duszpasterskiej.

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao