Abp Ryś do samotnych matek: patrzcie na Boga, który jest kochającą was Osobą!

Co roku w Uroczystość Bożego Narodzenia metropolita łódzki udaje się z wizytą do łódzkiego Domu Samotnej Matki, aby tam spotkać się mamami i celebrować dla nich i ich pociech Mszę świętą.

- Patrzcie na Boga, który jest Osobą was kochającą, a nie patrzcie na Boga tylko jako na kogoś, kto wam daje przepisy. Oto właśnie cała mądrość Świąt Bożego Narodzenia – mówił abp Grzegorz Ryś. Co roku w Uroczystość Bożego Narodzenia metropolita łódzki udaje się z wizytą do łódzkiego Domu Samotnej Matki, aby tam spotkać się mamami i celebrować dla nich i ich pociech Mszę świętą.

W krótkim słowie skierowanym do mam zgromadzonych w domowej kaplicy łódzki metropolita zwrócił uwagę na to, że "wiara to nie tylko prawo, to nie tylko przepisy, ale wiara to jest spotkanie z Bogiem, który stał się człowiekiem. Wiara jest Osobą. To wszystko zmienia. (…) To, co człowiek zrobi dla osoby, jest w ogóle nie porównywalne z tym, co zrobi, żeby zachować prawo. Co innego przekroczyć przepis, a co innego zranić osobę, zwłaszcza taką którą kochacie, i która was kocha. I to jest właściwie cała mądrość tych świąt. Patrzcie na Boga jako na Tego, który jest Osobą was kochającą, a nie patrzcie na Niego tylko jako na kogoś, kto wam daje przepisy" – tłumaczył.

Przed błogosławieństwem arcybiskup najmłodszym mieszkańcom Domu Samotnej Matki przekazał prezent w postaci pluszowych maskotek w kształcie rysia. – Dostałem ostatnio pod choinkę 100 małych rysi, dlatego 50 przywiozłem tutaj. Dzięki temu będę stale tu obecny i to razy 50 – mówił z uśmiechem abp Ryś.

Dom Samotnej Matki działający dziś przy Centrum Służby Rodzenie w Łodzi, istnieje od grudnia 1991 roku. Przez 25 lat istnienia DSM, schronienie w nim znalazły 1234 mamy, które zgłosiły się po pomoc, będąc w stanie błogosławionym lub też z maleńkim dzieckiem, nie mając gdzie się podziać. Siostry Antonianki, które posługują kobietom, pomagały w tym czasie w wychowaniu 2561 dzieci, które wraz z matkami mieszkały w Domach prowadzonych przez Siostry. To dzięki ofiarnej posłudze zgromadzenia zakonnego, założonego przed laty w Łodzi przez bł. Anastazego Pankiewicza, męczennika II Wojny Światowej, łódzkie matki potrzebujące pomocy, otrzymują pomoc, wskazówki jak żyć, ale przede wszystkim serce i namiastkę domu rodzinnego.

- Aktualnie w naszym domu przebywają 24 mamy z 27 małymi pociechami, którym posługują trzy siostry Antoniaki – informuje s. Manuela Łuczak - Antoniaka.

Z oferty pomocy w Domu Samotnej Matki mogą korzystać matki z małoletnimi dziećmi i kobiety w ciąży, mieszkanki Łodzi i województwa łódzkiego. Istotne znaczenie ma posiadanie ostatniego stałego miejsca zameldowania w Łodzi lub na terenie województwa łódzkiego.

xpk / Łódź

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao