Biskup z Wenezueli: na synodzie skupmy się na duszpasterstwie!

O tym, co powinno być istotą Synodu Biskupów dla Amazonii wypowiedział się jeden z lokalnych biskupów. Podkreślił potrzebę zajęcia się tym, co należy do ścisłej misji Kościoła. Mówił także o stanie swojego wenezuelskiego wikariatu i o potrzebach jego wiernych.

W wywiadzie dla Radia Watykańskiego hiszpański duchowny, bp Jonny Eduardo Reyes Sequera SDB, powiedział, że uwaga ojców synodalnych powinna skupić się "przede wszystkim na sprawach duszpasterskich takich jak ewangelizacja, brak powołań, formacja liderów świeckich". Natomiast o sprawach samej Amazonii "można przeczytać w Internecie", dodał wenezuelski biskup. Uczestniczący w synodzie wikariusz apostolski Puerto Ayacucho wskazał również na znaczenie długiego procesu przygotowań do synodu oraz na trudną duszpasterską sytuację panującą w jego wikariacie.

Trzeba słuchać, aby stać się głosem biednych:

"Posługuję w wenezuelskiej części Amazonii. Moja diecezja to ogromny teren, 184 tys. km². Przygotowanie do synodu było bardzo piękne, zorganizowaliśmy wiele spotkań presynodalnych i tak, jak prosił nas Papież, słuchaliśmy ludzi. To było naprawdę wyjątkowe, bo dzięki temu zebraliśmy wiele spraw, o których nam mówili. Po pierwsze - Kościół dał im możliwość, aby mogli się wypowiedzieć, wyrazić wszytko to, czym żyją. Po drugie - było to dla nas wielkie wyzwanie, aby ich słuchać. To wydaje się proste, ale nie zawsze my, misjonarze jesteśmy gotowi, aby milczeć i słuchać tego, co nasza ludność, często bardzo biedna, nasi tubylcy mają nam do powiedzenia – wskazał wikariusz apostolski Puerto Ayacucho. – Słuchaliśmy ich uważnie i wzięliśmy sobie do serca ich zmartwienia i problemy związane z przemocą, działającymi bandami, biedą. W Wenezueli sytuacja jest naprawdę bardzo ciężka, brakuje lekarstw i jedzenia, prowadzone jest rabunkowe wydobycie dóbr naturalnych, na pograniczu działają nieformalne grupy. Musimy więc być głosem tych ludzi i dzielić się ich sprawami z innymi, aby lepiej zrozumieć zadanie, jakie Kościół instytucjonalny ma do wypełnienia. To naprawdę wyjątkowe, że nasze wspólnoty widzą nas jako najlepszego sprzymierzeńca w walce o ich prawa."

Źródło: www.vaticannews.va

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao