Bp Śmigiel: przygotowujemy program odpowiadający na współczesne wyzwania rodziny

Dziś w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski odbyło się spotkanie Rady oraz promocja angielskiego tłumaczenia podręcznika duszpasterstwa rodzin.

Staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie, jak przygotować odpowiedni program, by odpowiedzieć na wyzwania, które niesie czas współczesny – powiedział KAI bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny.

- Przede wszystkim staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie, jak przygotować odpowiedni program, by odpowiedzieć na te wyzwania, które niesie czas współczesny. Zmienia się sytuacja rodziny, mamy coraz więcej problemów, przesuwa się wiek podjęcia decyzji o sakramencie małżeństwa, wiele osób odczuwa lęk przed małżeństwem, mamy do czynienia z panującą kulturą tymczasowości – wskazał w rozmowie z KAI bp Wiesław Śmigiel.

Dodał, że idąc za myślą papieża Franciszka, zwraca się uwagę na konieczność ciągłego towarzyszenia rodzinie, a nie ograniczenia się wyłącznie do działań mających na celu przygotowanie do małżeństwa.

- Dzieliliśmy się także refleksją na temat nowego dyrektorium duszpasterstwa rodzin, które przygotowujemy. Zespół przygotowujący ten dokument nie tylko ma na celu dostosować go do idei papieża Franciszka z adhortacji Amoris laetitia, ale również uwzględnia całą specyfikę i nowe wyzwania, które pojawiają się w Polsce oraz wśród naszych rodaków żyjących poza granicami kraju – zaznaczył bp Śmigiel.

Po spotkaniu Rady ds. Rodziny odbyła się promocja angielskiego tłumaczenia polskiego podręcznika o duszpasterstwie rodzin „Catholic Family Ministry. The Scientific Reflection and the Practical Ministry of the Church", pod redakcją ks. J. Golenia, ks. R. Kamińskiego i ks. G. Pyźlaka. Pierwsze wydanie miało miejsce w 2013 roku, obecnie zaktualizowano je i zmieniono. Pozycję na angielski przetłumaczyła dominikanka, s. Pascale-Dominique Nau. 

- Podręcznik jest pracą naukową i myślę, że szczególnie doceniony będzie właśnie przez środowisko naukowe – mówił bp Śmigiel.

Słowo wstępne do książki napisał kardynał Kevin Farrell, Prefekt Kongregacji Świeckich, Rodziny i Życia. 

dg / Warszawa

« 1 »

reklama

reklama

reklama