Bp Tomasik: Kościół w Polsce ma do zaoferowania Europie skarb pobożności maryjnej

- Kościół w Polsce ma do zaoferowania Europie skarb pobożności maryjnej - powiedział bp Henryk Tomasik, który wieczorem, 2 lipca celebrował mszę świętą w sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej.

Tego dnia minęła 14. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Miłosierdzia. Miejscowe sanktuarium to jedyna wierna kopia wileńskiej Ostrej Bramy w Polsce. W październiku obchodzona będzie 30. rocznica jego powstania.

W homilii bp Tomasik mówił, że dzisiaj potrzebna jest modlitwa w intencji Kościoła, dobrych i świętych kapłanów. - Doświadczony proboszcz mówi tak: ja widzę w mojej parafii dwa Kościoły: pierwsze w niedzielę, gdy patrzę z ambony na piękną wspólnotę, a drugi w kancelarii parafialnej, w której są tylko pretensje, żale a nawet krzyki. To nie jest proste. Ten drugi kościół jest trudniejszy. Dlatego potrzebna jest modlitwa za księży, którzy nie zawsze mają satysfakcję z katechezy, ze spotkań z wieloma grupami - powiedział bp Tomasik.

Duchowny wskazywał, że potrzebna jest modlitwa za młodzież, której nie jest łatwo zachować wiarą w naszych czasach, jak również w intencji powołań, bowiem brakuje dobrych kapłanów, sióstr zakonnych i misjonarzy.

Na koniec bp Tomasik powiedział, że przed wierzącymi staje wielka modlitwa i ofiara za tych, którzy nie wierzą w Chrystusa i walczą z wiarą. - To profanacje obrazów Matki Bożej, parodiowanie mszy świętych i procesji Bożego Ciała, czy ironizowanie św. Jana Pawła II. Co możemy uczynić? Możemy powiedzieć za Prymasem Tysiąclecia. Non possumus! Tego nie wolno akceptować. Kościół oferuje wiarę w Chrystusa, źródło nadziei, które nigdy nie zawodzi. Kościół w Polsce ma do zaoferowania Europie skarb pobożności maryjnej - mówił ordynariusz radomski.

Inicjatorem budowy sanktuarium był wilnianin bp Edward Materski, ordynariusz sandomiersko-radomski. Decyzją bp. Materskiego budowa rozpoczęła się w maju 1988 roku. Rok później, w listopadzie, kard. Henryk Gulbinowicz, pochodzący z Wileńszczyzny, poświęcił kaplicę i dokonał intronizacji wizerunku Matki Bożej Miłosierdzia.

Wierną kopię tej z Ostrej Bramy namalowała wilnianka Izabela Borowska. Koronacja obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej odbyła się 2 lipca 2005 roku. Uroczystości przewodniczył kard. Gulbinowicz. 7 stycznia 2014 roku, dekretem papieża Franciszka, kościół sanktuaryjny otrzymał tytuł bazyliki mniejszej.

rm / Radom

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama