Co powiedział Prymas Polski przed wyjazdem do Panamy?

Prymas Polski jest jednym z jedenastu polskich biskupów, którzy wezmą udział w 34. Światowych Dniach Młodzieży w Panamie.

„Bardzo się cieszę, że mogę towarzyszyć młodym w tym radosnym święcie wiary jakim są Światowe Dni Młodzieży. Będę do młodych mówił, ale będę też ich słuchał, bo jak uczy papież Franciszek, gotowość służby rodzi się ze słuchania” – mówi abp Wojciech Polak, który wspólnie z młodymi z archidiecezji gnieźnieńskiej wyrusza w niedzielę do Panamy.

Prymas Polski jest jednym z jedenastu polskich biskupów, którzy wezmą udział w 34. Światowych Dniach Młodzieży w Panamie. To pierwsze ŚDM zorganizowane w Ameryce Środkowej. Grupa polskich biskupów będzie tam najliczniejszą z Europy.

Wspólnie z młodymi abp Wojciech Polak weźmie udział najpierw w tzw. dniach w diecezji, które grupa gnieźnieńska, wraz z blisko tysiącem Polaków, spędzi w diecezji Chitré, około 300 kilometrów na południe od Panama City, gdzie odbędą się centralne wydarzenia z papieżem Franciszkiem.

„Wiemy, gdzie zostaniemy zakwaterowani, w której parafii, wiemy, że na nas czekają, ale szczegółowego programu tego pierwszego tygodnia nie znamy. Mogę sobie tylko wyobrazić, że przygotowują się na spotkanie z nami tak, jak my robiliśmy to w 2016 roku przed spotkaniem w Krakowie” – przyznaje abp Polak.

Prymas Polski będzie również przewodniczyć Mszy św. dla wszystkich Polaków uczestniczących w ŚDM w Panamie. Eucharystia celebrowana będzie 23 stycznia i rozpocznie polskie świętowanie, w ramach którego zaplanowano m.in. koncert ewangelizacyjny w trzech językach. Odbędzie się on w miejscu, gdzie w 1983 roku Mszę św. odprawił papież Jan Paweł II.

Metropolita gnieźnieński jest również jednym z katechistów, którzy będą głosić katechezy podczas bezpośredniego przygotowania do spotkania z papieżem Franciszkiem. Jak przyznaje, będzie chciał podzielić się z młodymi przede wszystkim własnym doświadczeniem wiary i zasłuchania w Boże słowo i Boże wezwanie, na które odpowiedział 30 lat temu przyjmując święcenia kapłańskie.

„Mam nadzieję, że będą mógł też posłuchać tego, co młodzi mają do powiedzenia o sobie, o swoich oczekiwaniach i miejscu w Kościele, o Bogu i własnym doświadczeniu wiary, że będę miał okazję usiąść do konfesjonału i pobyć wśród nich nie tylko podczas oficjalnych spotkań” – przyznaje abp Polak. Dodaje również, że podobnie jak młodzi, jest ciekawy tego, co powie w Panamie papież Franciszek.

„W swoim videoprzesłaniu Ojciec Święty wskazał nam już na potrzebę i znaczenie służby. Mówił wręcz o «rewolucji służby». Myślę, że jest ona możliwa, bo chęć działania wpisana jest przecież w dynamikę młodości. Widzimy, jak wielu młodych angażuje się w wolontariat i inne dzieła pomocowe. Ta rewolucja służby nie może być jednak bieganiem z miejsca na miejsce, rzucaniem się w kolejne akcje i projekty, koncentrowaniem tylko na efektach i działaniu, bez głębszych odniesień i refleksji. Rewolucja służby, o czym mówi papież Franciszek, musi wypływać z naszego zasłuchania w Pana Boga, rozeznania i przyjęcia tego, do czego nas wzywa” – tłumaczy abp Polak.

Prymas wskazuje również, że wzorem takiej postawy jest Maryja, której słowa „Oto ja, służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego” są hasłem 34. Światowych Dni Młodzieży i doskonale ilustrują otwartość i gotowość wypełniania Bożej woli.

„Tego ludzie młodzi, ale nie tylko oni, my wszyscy, możemy się od Maryi uczyć, że jesteśmy przez Boga wzywani, że ma On konkretny plan na nasze życie, że nie gasi naszych marzeń, ale rozpala pragnienia. Ta odpowiedź Maryi, potwierdzona potem w Jej życiu, uczy nas, że w naszym własnym powołaniu życiowym: do małżeństwa, do kapłaństwa, do życia konsekrowanego, do samotności, mamy przede wszystkim wsłuchiwać się w Boga i służyć” – mówi abp Polak.

Prymas Polski prosi też młodych, którzy do Panamy polecieć nie mogą, o modlitwę i duchowe towarzyszenie rówieśnikom. Zachęca ich także do śledzenia Światowych Dni Młodzieży w Internecie, w mediach społecznościowych, na stronie www.kierunekpanama.pl a także na YouTube, gdzie działa już specjalny „Kanał Panamski” uruchomiony przez Młodzi Plus TV.

„Bądźcie z nami, wsłuchujcie się w to, co Ojciec Święty będzie do nas wszystkich mówił. I bardzo proszę, pamiętajcie o nas w modlitwie. Wiem, że w wielu miejscach w Polsce, we wspólnotach, parafiach, duszpasterstwach, organizowane są specjalne spotkania w duchu ŚDM. Może warto dołączyć. Gorąco do tego zachęcam i zapewniam, że będą o was wszystkich pamiętał w Panamie” – mówi na koniec Prymas Polski.

bgk / Gniezno

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama