Częstochowa: Rada Miasta chce opodatkować arcybiskupa Depo

Rada Miasta Częstochowa wystosowała apel do metropolity częstochowskiego o partycypację w kosztach obsługi systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w okresie sezonu pielgrzymkowego.

Z inicjatywą wyszedł radny Sebastian Trzeszkowski z SLD, który liczy na to, że abp Wacław Depo płacił będzie miastu złotówkę od każdego pielgrzyma. Dyskusja podczas sesji Rady była burzliwa. Radny Paweł Ruksza zaznaczył, że uchwała jest bezwartościowa, bo nie rodzi żadnych skutków prawnych ani finansowych, a jedynym jej skutkiem jest szum podczas kampanii wyborczej.

„W związku z rosnącą liczbą przybywających do Częstochowy pielgrzymów oraz wzrastającymi z tego powodu kosztami obsługi systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w okresie sezonu pielgrzymkowego, mając na uwadze wizerunek mieszkanek i mieszkańców, pątników i pątniczek, pragniemy w ramach ogólnie przyjętych dobrych kanonów dbania o nasze wspólne dobro, małą ojczyznę Częstochowę, zaproponować partycypację w kosztach obsługi ww. systemu śmieciowego” – czytamy w treści apelu przyjętego 26 września przez Radę Miasta Częstochowa głosami 12 do 11.

Inicjatorzy proponują, by partycypacja metropolity częstochowskiego wynosiła „symboliczną” złotówkę od pielgrzyma. Zapewniają również, że 20% z zebranej kwoty przeznaczone zostanie na poprawę infrastruktury turystycznej, „na przykład poprzez zwiększenie liczny ogólnodostępnych toalet publicznych”.

Radny Trzeszkowski na swoim facebookowym profilu poinformował, że częstochowska Kuria jest gotowa podjąć rozmowy.

Dyskusja podczas sesji Rady była burzliwa. Radny Paweł Ruksza z PiS zaznaczył, że uchwała jest bezwartościowa, bo nie rodzi żadnych skutków prawnych ani finansowych, a jedynym jej skutkiem jest szum podczas kampanii wyborczej.

Radna Katarzyna Jastrzębska zwróciła uwagę na praktyczne trudności, np. z rozróżnieniem turysty od pielgrzyma. Radny Artur Gawroński z PiS zauważył natomiast, że propozycja wystosowana przez częstochowskie SLD świadczy o przyznaniu się do niekompetencji samorządu. Stwierdził również, że do tej pory miasto nie było w stanie stworzyć dla pielgrzymów i turystów atrakcyjnej oferty zachęcającej do pozostania dłużej niż dzień.

Apel radnych SLD krytykują również przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej: "uważam, że podejmowanie tego typu uchwały na dwa tygodnie przed wyborami jest tylko robieniem zamętu, jest według mnie niemoralne" - ocenił radny Łukasz Banaś.

dg, Radio Fiat / Częstochowa

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama