Franciszek: otwierajmy się na wolę Boga

Papież skomentował czytanie z Księgi Jonasza podczas liturgii eucharystycznej w Domu św. Marty. Zwracał uwagę na otwarcie się na Boga i Jego wolę. Przeciwną postawą jest "stawianie warunków" - powiedział Franciszek.

Ojciec Święty podkreślił, że dialog Jonasza z Bogiem jest dialogiem dwóch upartych istot. Jonasz wręcz obraża się na Boga, chce nawet ze sobą skończyć. Bóg wydaje mu się zbyt pobłażliwy, wręcz niepoważny.

Papież – herezją jest bycie chrześcijaninem stawiającym warunki

"Jonasz jest uparty w swoich przekonaniach dotyczących wiary, a Pan jest uparty w swoim miłosierdziu: nigdy nas nie zostawia, aż do końca puka do drzwi naszego serca, stoi przy nim. Jonasz był uparty, ponieważ przyjmował wiarę pod pewnymi warunkami – zauważył Franciszek. Jest typem takiego chrześcijanina «pod warunkiem, że», chrześcijaninem stawiającym warunki. «Jestem chrześcijaninem pod warunkiem, że sprawy ułożą się w ten sposób» «Nie, nie, taka postawa nie jest chrześcijańska» - «To jest herezja» - «Nie może tak być».... Chrześcijanie, którzy stawiają warunki Bogu, ci którzy stawiają warunki wierze i działaniu Boga."

Chrześcijanie pogrążeni w ideologiach są pełni strachu, boją się wzrastać, stawiać czoła wyzwaniom życiowym, wyzwaniom Boga i historii. Boją się powierzyć Bogu i wolą osądzać wszystko, wychodząc od małości swojego serca.

Papież – Pan nigdy nie brzydzi się człowiekiem

"Dwa modele Kościoła dzisiaj: Kościół tych ideologii, w które sam się uwikłał, i Kościół, który patrzy na Pana zbliżającego się do takiej rzeczywistości, jaką jest, który się nie brzydzi – podkreślił Papież. Pan nie brzydzi się rzeczami, nasze grzechy nie budzą w Nim obrzydzenia do nas. On przybliża się tak, jak przybliżał się, aby dotknąć trędowatych i chorych. Ponieważ On przyszedł, aby leczyć, On przyszedł, aby zbawiać; nie, aby potępiać."

Źródło: www.vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama