Kard. Dziwisz: Bóg przemawia codziennie do człowieka

- Przemawia do nas w Piśmie Świętym i jest to uprzywilejowane miejsce, w którym możemy się z Nim spotkać i usłyszeć Jego głos - mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Kardynał przypomniał, że rozpoczynający się w Polsce Jedenasty Tydzień Biblijny obchodzony jest pod hasłem „Głosili Ewangelię mocą Ducha Świętego”. Dodał, że Ewangelia kształtowała myśli i serca naszych przodków i otworzyła Polskę na kulturę chrześcijańskiej Europy.

– Dzisiaj tę chrześcijańską kulturę, opartą na prawdzie o Bogu i człowieku, na przykazaniu miłości Boga i bliźniego, winniśmy ocalić i pomnażać w naszych rodzinach i wspólnotach, w naszych parafiach, w środowiskach nauki i pracy, w cały naszym ojczystym Domu - podkreślił emerytowany metropolita krakowski.

Do Narodowego Czytania Pisma Świętego przez cały najbliższy rok wybrana została Ewangelia według św. Jana, która opowiada o nieskończonej miłości Boga do ludzi i heroicznej miłości bliźniego. Kardynał przypomniał, że św. Jan na kartach swojej Ewangelii napisał o Jezusowym przykazaniu miłości Boga i bliźniego.

– Tym przykazaniem żyli nasi święci, poczynając od św. Wojciecha i św. Stanisława, przez św. Maksymiliana Kolbego, aż do św. Jana Pawła II, którego za gorliwość pasterską, za miłość do braci i sióstr, za pragnienie wyzwolenia ich z kajdan totalitarnej ideologii, dosięgły kule zamachowca na Placu św. Piotra, 13 maja 1981 roku - powiedział.

Słowo Boże pomaga zrozumieć, kim jest człowiek i kim jest Bóg, Stwórca, Pan i Zbawiciel. Ewangelia i całe Pismo Święte porządkuje świat ludzkich wartości i postaw, praw i obowiązków, pragnień i nadziei - tłumaczył hierarcha.

– W świetle Bożej prawdy powinniśmy ustanawiać nasze ludzkie prawa i zasady. Przypomnijmy znane powiedzenie, że jeżeli Bóg jest na pierwszym miejscu, wtedy wszystkie inne sprawy są na swoim miejscu - dodał.

Na zakończenie kard. Dziwisz podkreślił, że Bóg nie przemawia do człowieka trudnym do zrozumienia szyfrem, ale prostym słowem, zapisanym w Piśmie Świętym. – Pismo Święte nie powinno tylko spoczywać na półkach w naszych domach. Powinniśmy je czytać, by oświecać nasze umysły, rozpalać nasze serca i umacniać naszą wolę do jeszcze większej miłości i służby. Oby takim okazał się owoc Narodowego Czytania Pisma Świętego - zachęcił hierarcha.

Pod hasłem zaczerpniętym z pierwszego Listu św. Piotra: “Głosili ewangelię mocą Ducha Świętego” (1 P 1, 12), Kościół w Polsce obchodzi dziś III Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki. W tym roku przedmiotem lektury będzie Ewangelia według św. Jana. Niedziela Biblijna rozpoczyna XI Tydzień Biblijny, który potrwa do 11 maja. 

Archidiecezja Krakowska, jf, lk / Kraków

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao