Kard. Nycz w drodze do Bambergu

Kard. Kazimierz Nycz udaje się dziś do Bambergu w Niemczech, gdzie weźmie udział w trzydniowym spotkaniu grupy kontaktowej episkopatów Polski i Niemiec.

Biskupi obu krajów rozmawiać będą m.in. o wspólnym uczczeniu 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Wraz z metropolitą warszawskim Konferencję Episkopatu Polski reprezentować będą także biskupi: Jan Kopiec z Gliwic oraz biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński. Natomiast Konferencję Biskupów Niemieckich: kard. Rainer Maria Woelki z Kolonii, abp Ludwig Schick z Bambergu oraz bp Wolfgang Ipolt z Görlitz. W spotkaniu wezmą także udział sekretarze obu stron: ks. dr Jarosław Mrówczyński oraz dr Jörg Lüer.

Podczas spotkania zaplanowanego na 6-8 maja w Bambergu kard. Nycz zaprezentuje bieżące prace Episkopatu Polski. Wśród tematów, które poruszą polscy biskupi będzie m.in. ochrona dzieci i młodzieży oraz nauczanie religii w szkołach.

Ważnym dla obu stron tematem będzie 80. rocznica wybuchu II wojny światowej i udział biskupów polskich i niemieckich w nabożeństwie planowanym na 1 września w Wieluniu.

Strona niemiecka chce również w ramach grupy kontaktowej poruszyć kwestię przeniesienia doczesnych szczątków  bp. Karola Spletta, o co zabiega metropolita gdański. Bp Splett - jako biskup gdański czasów II wojny światowej - miałby spocząć w katedrze oliwskiej. Obecnie jest pochowany w Düsseldorfie, w kościele św. Lamberta.

W planach są także rozmowy na temat Fundacji im. Maksymiliana Kolbego (wcześniej znanej jako stowarzyszenie: Dzieło im. Maksymiliana Kolbego - Maximilian-Kolbe-Werk), której celem jest niesienie pomocy ofiarom gett i byłym więźniom obozów koncentracyjnych.

Tematem dyskusji będzie także 30. rocznica Mszy pojednania w Krzyżowej, w której 12 listopada 1989 r. wzięli udział premier Tadeusz Mazowiecki oraz kanclerz Helmut Kohl. Wydarzenie to nazwano "kamieniem milowym dla pojednania polsko-niemieckiego".

Grupa kontaktowa Episkopatów Polski i Niemiec spotyka się regularnie od 1995 r. raz w roku. Zadaniem tego gremium jest wymiana doświadczeń oraz podejmowanie wspólnych inicjatyw. W zeszłym roku organizatorem spotkania była strona polska - odbyło się ono w Paradyżu w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

źródło: ks. Przemysław Śliwiński, Biuro Prasowe Archidiecezji Warszawskiej, archwwa.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama