Młodzi święci: średnia wieku - 18 lat

Wśród podpisanych przez papieża dekretów kanonizacyjnych najsłynniejszy w Polsce jest ten, dotyczący ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Jednak warto także zwrócić uwagę na pozostałych kandydatów na ołtarze.

Brazylijka Benigna Cardoso da Silva zginęła w wieku zaledwie 13 lat w obronie czystości. Żyła na początku XX w., była sierotą. Często uczestniczyła we Mszy św. Zginęła z rąk rówieśnika w 1941 r. Papież uznał jej śmierć za męczeństwo.

Włoszka Alessandra Sabattini studiowała medycynę. Wraz ze swym narzeczonym była członkiem Wspólnoty Papieża Jana XXIII, która opiekuje się niepełnosprawnymi i narkomanami. Po ślubie mieli wspólnie wyjechać na misje do Afryki. Zginęła tragicznie, potrącona przez samochód w 1984 r. Miała niespełna 23 lata. Franciszek uznał cud za jej wstawiennictwem.

Kolejnym młodym kandydatem na ołtarze jest 19-letni Hiszpan Juan Roig y Diggle. Zmarł w 1936 r. jako ofiara wojny domowej. Ojciec Święty uznał go za męczennika.

Pozostali kandydaci na ołtarze, których dotyczą ogłoszone dziś dekrety to zmarły w 1972 r. włoski arcybiskup Cesare Bertazzoni, wychowanek św. Jana Bosko i przyjaciel ks. Orione, dwaj założyciele zgromadzeń zakonnych ks. Francesco Mottola i ks. Louis Querbes oraz hiszpańska klaryska s. Maria Franciszka od Dzieciątka Jezus (Maria Natividad Sánchez Villoria).

Polecamy artykuł w naszej Bibliotece o Alessandrze (Sandrze) Sabattini: Święta dziewczyna z sąsiedztwa

Źródło: www.vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama