Nowe hełmy na głowach gwardzistów szwajcarskich

Z okazji przypadającej dziś 513-tej rocznicy utworzenia Szwajcarskiej Gwardii Papieskiej zostały zaprezentowane nowe hełmy gwardzistów. Zostały wykonane z tworzywa sztucznego i ważą trzykrotnie mniej od hełmów metalowych.

Wyprodukowano je w Szwajcarii, w pobliżu Stans. Oprócz tego zostanie przedstawiony pierwszy video clip z cyklu „1506 – Papieska Gwardia Szwajcarska opowiada”. Tytuł odcinka: „Zaszczytna służba”.

Stroje gwardzistów projektował sam Michał Anioł. Wzór aktualnych pochodzi z 1914 r. Chociaż zachowują tradycyjny wygląd, są wykonane pod względem technicznym w nowoczesny sposób. Średniowieczna zbroja gwardzistów jest ręcznie kuta w Austrii. Do tej pory dotyczyło to również hełmów. Dotychczasowe hełmy były wykonane z metalu i ważyły prawie dwa kilogramy. To jednak uległo zmianie. Oryginalny XVI-wieczny hełm został zeskanowany. Dane zostały przetworzone w komputerze i następnie wydrukowane w systemie trójwymiarowym. Włączając prace wykończeniowe po wydrukowaniu, czas produkcji hełmu wynosi około jednego dnia. Nowe nakrycie głów gwardzistów waży 570 gramów i jest odporne na promienie ultrafioletowe oraz wentylowane. Na ten obecny rok zamówiono 120 hełmów.

Gwardia Szwajcarska jest jedną z najbardziej znanych jednostek wojskowych na świecie. Jest to korpus wartowniczy złożony ze szwajcarskich żołnierzy, odpowiedzialnych za ochronę Papieża, jego rezydencji, zarówno w Rzymie, jak i podczas podróży. Dzisiaj oddział liczy 110 mężczyzn. Gwardziści muszą mieć mniej niż trzydzieści lat i być szwajcarskimi obywatelami wyznania katolickiego. Nie mogą być wcześniej karani i powinni służyć w armii szwajcarskiej. Halabardy oraz miecze są bronią reprezentacyjną. W nagłych przypadkach posiadają do dyspozycji również nowczesną broń.

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao