Nowi kandydaci na ołtarze

Papież Franciszek przyjął na audiencji kard. Angelo Becciu i upoważnił za jego pośrednictwem Kongregację Spraw Kanonizacyjnych do promulgowania dekretu dotyczącego męczeństwa Sług Bożych...

Papież Franciszek przyjął na audiencji kard. Angelo Becciu i upoważnił za jego pośrednictwem Kongregację Spraw Kanonizacyjnych do promulgowania dekretu dotyczącego męczeństwa Sług Bożych: Marii Colón Gullón Yturriaga, Octavii Iglesias Blanco oraz Olgi Perez Monteserin Nunez. Wszystkie były pielęgniarkami, wolontariuszkami Czerwonego Krzyża, troszczyły się o rannych, ofiary wojny domowej w Hiszpanii, w szpitalu w Somiedo. Zginęły 28 października 1936 roku odmawiając zaparcia się wiary oraz wstąpienia do partii komunistycznej.

Promulgowane też zostały dekrety dotyczące heroiczności cnót kilku osób. Jedną z nich jest żyjący w drugiej połowie XIX wieku Sługa Boży Agostino Tolton, ksiądz diecezjalny, pierwszy afroamerykanin będący kandydatem na ołtarze. Urodził się jeszcze jako niewolnik, następnie podczas wojny secesyjnej uciekł wraz z rodziną. Przygotowywał się do kapłaństwa w Rzymie. Przez wiele lat był proboszczem parafii św. Moniki w Chicago.

Następny dekrety dotyczy Enzo Boschettiego, włoskiego księdza, zmarłego 26 lat temu w Valcamonica. W 1968 roku rozpoczął walkę z uzależnieniami od narkotyków. Z sutereny stworzył kościół. Gromadził w nim zagubioną młodzież, którą zbierał z dworca i ulicy. Założył Dom dla Młodych, który dzisiaj znajduje się na pierwszej linii walki z uzależnieniem od hazardu.

Watykańska kongregacja została też upoważniona do zatwierdzenia heroiczności cnót sługi Bożego Felice Tantardiniego, świeckiego misjonarza z Papieskiego Instytutu Dzieł Misyjnych. Nazywany był „kowalem Boga”. Na misjach przeżył ponad 63 lata. Zmarł w Myanmarze 23 marca 1991 roku, w wieku 93 lat.

Kolejny Sługa Boży to Giovanni Nadiani, świecki miłośnik Eucharystii, złączony szczególnie ze Zgromadzeniem Prezbiterów od Najświętszego Sakramentu. Przygotowywał z wielkim pietyzmem adoracje eucharystyczne. Skonstruował „zegar eucharystyczny”, który nazywał „zegarem umocnienia”. Służył mu do łączenia się na modlitwie z kapłanami, którzy w różnych częściach świata o różnych godzinach celebrowali Mszę.

Grono Sług Bożych uzupełniają: żyjąca w pierwszej połowie XX wieku na Filipinach Maria Beatrice Rosario Arroyo, założycielka Zgromadzenia Sióstr Dominikanek od Świętego Różańca, Maria Paola Muzzeddu, Włoszka, założycielka Towarzystwa Córek Najczystszej Matki oraz Maria Santina Collani, również Włoszka ze zgromadzenia Sióstr Miłosiernych, zmarła w Borgo d’Ale 22 grudnia 1956 roku.

źródło: vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama