reklama

Otwarcie obrad synodu o Amazonii

Trwają obrady synodalne na Watykanie. Papież i inni uczestnicy synodu rozpoczęli ten czas od modlitwy. Następnie przeszli w procesji z Bazyliki św. Piotra do auli synodalnej.

Papież i ojcowie synodalni przeszli przed kilkoma minutami w procesji z Bazyliki św. Piotra do auli synodalnej. Wśród podążających w procesji byli też świeccy - mieszkańcy Amazonii. Byli ubrani m.in. w swe tradycyjne stroje. Nieśli także plansze, przedstawiające portrety świadków wiary, m.in.: o. Rodolfo Lunkenbein, br. Vicente Cañas, o. Marçal de Souza.

Obrady rozpoczęły się modlitwą w Bazylice św. Piotra. Natomiast po przybyciu do auli synodalnej odśpiewano aklamację "Alleluja". Po krótkim wstępie przewodniczącego obrad, głos zabrał Ojciec Święty. Aktualnie trwa przemówienie papieskie.

Aktualizacja: Papież zakończył swe przemówienie (09:45)

Papież Franciszek w swym przemówieniu mówił m.in. że tym, który głównie chce działać podczas synodu jest Duch Święty. Stąd też Ojciec Święty nalegał, aby ojcowie synodalni i wszyscy uczestniczący w synodzie wsłuchiwali się w głos Ducha Świętego, i aby czynili to w pokorze. Franciszek odróżnił też synod od parlamentu. Podkreślał potrzebę modlitwy i zachęcał do stworzenia warunków dla lepszego wsłuchiwania się. Ojciec Święty zaznaczył także, odnosząc się do dokumentu przygotowawczego, że Instrumentum laboris nie jest rodzajem programu synodalnego, ale jedynie punktem wyjścia. "Duch Święty powinien być naszym przewodnikiem" - mówił papież.

Przeczytaj także: papieski apel o modlitwę za synod

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao