reklama

Papieskie przesłanie dla biskupów afrykańskich

Papież Franciszek wystosował przesłanie na trwające w stolicy Ugandy Zebranie Plenarne biskupów Afryki. Zostało ono zorganizowane z okazji złotego jubileuszu Sympozjum Konferencji Episkopatów Afryki i Madagaskaru (SECAM). Gromadzi 400 hierarchów posługujących na tym kontynencie.

W swoim przesłaniu Franciszek dziękuje wraz z biskupami za łaski i braterską komunię, jaką charakteryzowała się ta organizacja. Zapewnia również o modlitwie w ich intencji, aby Pan umocnił ich w byciu uczniami i misjonarzami w wielkim dziele ewangelizacji. Wyraża także nadzieję, że przez pracę SECAM Ewangelia będzie mogła łatwiej przeniknąć każdy aspekt ludzkiego życia.

Przed Mszą św. na otwarcie obrad głos zabrał również prezydent Ugandy Yoweri Museveni. Zapewnił on, że zjazd hierarchów w Kampali jest wielkim błogosławieństwem dla tego miasta i całego kraju. Wskazał, że choć Afryka rozwinęła się duchowo, być może bardziej niż jakikolwiek inny kontynent, to jednak rozwój ten nie idzie w parze z dobrobytem ekonomicznym. Prosił biskupów o zajęcie się również i tym problemem.

Jednym z najważniejszych wydarzeń obrad SECAM będzie Msza św. w Sanktuarium Męczenników Ugandy, wśród których jest św. Karol Lwanga i Towarzysze. W 1964 r. kanonizował ich Papież Paweł VI, a 5 lat później w tymże sanktuarium, podczas pierwszej (w czasach nowożytnych) pielgrzymki Następcy św. Piotra do Afryki, inaugurował Sympozjum Episkopatów. Obecnie Stolica Apostolska zatwierdziła nadanie świątyni tytułu bazyliki mniejszej.

PEŁNA LITURGIA Z DNIA DOSTĘPNA W SERWISIE: liturgia.opoka.org.pl

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

Materiały z serwisu opoka.org.pl wprost na Twoją skrzynkę e-mail

Zamów

reklama