Papież do Bułgarów: podróż pod znakiem wiary, jedności, pokoju

Św. Jan Paweł II czynił wiele, aby Europa na nowo odkryła wyzwalającą moc, jaką niesie Chrystus i aby znowu zaczęła oddychać swoimi dwoma płucami. Będę kroczył jego śladami. Tymi słowami Papież Franciszek nakreślił plan swojej najbliższej podróży do Bułgarii.

W wideoprzesłaniu skierowanym do mieszkańców tego bałkańskiego kraju Ojciec Święty przypomniał także postać Jana XXIII, który jako legat papieski spędził w tym kraju prawie 10 lat. Był człowiekiem wiary, jedności i pokoju – powiedział Papież – dlatego jako motto tej pielgrzymki wybrałem tytuł jego historycznej encykliki: „Pacem in terris”. Przypomniał, że Bułgaria to także ziemia świadków wiary.

Za Janem Pawłem II ku jedności

    “Wasza ziemia jest ojczyzną świadków wiary, począwszy od czasów, w których święci bracia Cyryl i Metody siali na niej przesłanie ewangeliczne: zasiew obfity, który przyniósł wiele owoców, także w trudnych czasach minionego wieku. Św. Jan Paweł II powtarzał często, że bardzo się starał, aby Europa na nowo odkryła wyzwalającą moc Chrystusa; i aby znowu zaczęła oddychać swoimi dwoma płucami – przypomniał Ojciec Święty. – Krocząc jego śladami będę miał radość spotkania Jego Świątobliwość Patriarchę i Święty Synod Bułgarskiego Kościoła Prawosławnego. Wspólnie wyrazimy pragnienie kroczenia za Panem Jezusem w drodze braterskiej komunii wszystkich chrześcijan.”

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama