Papież do kościelnych muzealników: piękne oblicze Kościoła

Muzea sztuki sakralnej ukazują oblicze Kościoła, są świadectwem jego artystycznej płodności – przypomniał Papież włoskim muzealnikom, podkreślając, że również dziś wszyscy mają prawo do artystycznego piękna.

Franciszek przyjął na audiencji członków Stowarzyszenia Muzeów Kościelnych we Włoszech. W przygotowanym dla nich przemówieniu wspomniał o degradacji środowiska, w którym żyje człowiek. Dotyczy to nie tylko przyrody, ale także dziedzictwa historycznego, artystycznego i kulturalnego. Jest ono równie zagrożone, co stworzenie. Tymczasem to właśnie ono kształtuje lokalną tożsamość i pozwala budować środowisko przyjazne dla człowieka.

Ojciec Święty zwrócił też uwagę na rolę muzeów. Zapoznają one z historią danego miejsca, a zarazem umacniają tożsamość jego mieszkańców, sprawiają, że mogą się poczuć jak w domu. Wszystkim pomagają wznieść oczy ku pięknu. Dzięki muzeom ludzie mogą zakosztować piękna, w którym wyraża się życie człowieka i jego harmonia z otoczeniem. Papież podkreślił, że sztuka nie jest przeznaczona dla nielicznej garstki wybranych, lecz dla wszystkich. Taka jest też misja kościelnej sztuki sakralnej, w której wyraża się chwała Boga.

Franciszek wskazał też na potrzebę nawiązywania relacji ze współczesnymi artystami. Jest to niezbędne, aby kontynuowany był dialog, który Kościół zawsze prowadził ze sztuką. Na zakończenie Papież zachęcił muzealników do wejścia na drogę świętości, która jest najprawdziwszym pięknem Kościoła.

 
« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama