Papież: gospodarka musi być etyczna

Solidarność jest wartością ludzką, która realizuje powinność ewangelicznej miłości – mówił Papież Franciszek do członków włoskiej fundacji imienia Guido Carliego, których przyjął wczoraj na audiencji.

Franciszek zwrócił uwagę, że ten włoski polityk i ekonomista przyjaźnił się z rodziną świętego papieża Pawła VI. Wyraził jednocześnie radość z faktu, że spotyka ludzi, którzy w dzisiejszym świecie odznaczają się zaangażowaniem w kwestie społeczne i etyczne oraz że we Włoszech na tym polu niemało jest przykładów do naśladowania.

W krótkim przemówieniu Papież odniósł się też do faktu, że to etyka nadaje ludzkim działaniom miarę prawdziwego dobra.

- Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że wśród sprzeczności dzisiejszego społeczeństwa jest także ta: z jednej strony jesteśmy świadkami powszechności kryteriów czysto ekonomicznych lub finansowych oraz działań związanych z konsumpcją, a z drugiej coraz trudniej jest pogodzić sprawiedliwy podział dochodu ze wzrostem perspektyw rozwoju. Trzeba powtarzać, że gospodarka służy dobru wspólnemu, jeśli pozostaje powiązana z etyką, która jest uniwersalną miarą autentycznego dobra ludzkiego.

Fundacja powstała w 2017 r. i nosi imię Guida Carliego, uważanego przez Włochów za jednego z najwybitniejszych ekonomistów ubiegłego stulecia. Jako organizacja non-profit, nie posiadająca żadnej agendy politycznej, promuje ona „włoskie doskonałości”, to co piękne i dobre we tym kraju, oraz dba, aby było to widoczne w społeczeństwie. Co roku, dla ludzi, którzy zapisują się w historii Włoch, przyznawana jest nagroda Carliego.

źródło: vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama