Papież o sytuacji w Libanie: niech zwycięży dialog

Ojciec Święty odniósł się do protestów młodzieży, jakie w minionych dniach wybuchły w Libanie. Zachęcił wszystkich po poszukiwania sprawiedliwych rozwiązań na drodze dialogu.

Franciszek mówił o tym w czasie spotkania z wiernymi na „Anioł Pański”.

- Kieruję szczególną myśl ku umiłowanemu narodowi libańskiemu, a zwłaszcza ku młodzieży, która w minionych dniach sprawiła, że usłyszano jej wołanie w obliczu wyzwań oraz problemów społecznych i gospodarczych kraju – mówił Papież. - Zachęcam wszystkich do poszukiwania sprawiedliwych rozwiązań na drodze dialogu i modlę się do Maryi Panny, Królowej Libanu, aby przy wsparciu wspólnoty międzynarodowej kraj ten nadal był przestrzenią pokojowego współistnienia oraz poszanowania godności i wolności każdej osoby, z korzyścią dla całego regionu Bliskiego Wschodu, który bardzo cierpi.

Przez Liban przetaczają się największe protesty od cedrowej rewolucji sprzed 14 lat. Zostały one sprowokowane decyzją rządu, który w ramach poprawiania mocno kulejących wskaźników gospodarczych zamierzał nałożyć podatek na WhatsAppa i inne komunikatory. Użytkownicy mieliby płacić równowartość 6 dol. miesięcznie. Młodzi Libańczycy, na co dzień korzystający z najnowszych technologii, zareagowali błyskawicznie – w mediach społecznościowych zaczęli skrzykiwać się na demonstracje. Choć rząd szybko wycofał się z kontrowersyjnych planów, protesty jednak się rozpoczęły i z każdym dniem stawały się coraz liczniejsze. Młodzi zaczęli domagać się zmian społecznych ponieważ, jak mówią, są już zmęczeni złą sytuacją gospodarczą, wszechobecną korupcją, niskim poziomem usług, niszczejącą infrastruktury, zalegającymi wszędzie śmieciami i przerwami w dostawach prądu. Sytuację utrudnia ogromna liczba uchodźców – w 6-milionowym kraju od lat mieszka 1,5 mln uciekinierów z pogrążonej w wojnie domowej sąsiedniej Syrii, co oznacza, że Liban ma najwyższą na świecie liczbę uchodźców przypadających na mieszkańca.

źródło: vaticannews.va
« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama