Papież: pokój Jezusa jest jak cisza morskich głębin

Pokój obiecany przez Jezusa nie pochodzi od świata, ale jest darem Ducha Świętego i mieszka w głębi człowieka. Towarzyszy on w czasie różnych prób oraz daje odwagę podążania naprzód z radosnym sercem – mówił wczoraj Papież podczas porannej Mszy w Domu św. Marty.

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że życie pośród prześladowań i niepokojów wydaje się być pozbawione pokoju. Tymczasem Jezus mówi: „Błogosławieni jesteście, gdy będą wam złorzeczyć i będą was prześladować oraz mówić wszystko złe na was z Mego powodu”.

Papież – prawdziwego pokoju nikt nie może odebrać

    “Pokój Jezusa idzie tą drogą prześladowania i cierpienia. Pokój jest czymś głębszym, znacznie głębszym od wszystkich tych rzeczy. Pokój, którego nikt nie może odebrać, pokój, który pozostaje darem. On jest jak morze, które w swoich głębiach pozostaje spokojne, a na powierzchni widać jedynie fale – podkreślił Papież. - Żyć w pokoju z Jezusem oznacza mieć to doświadczenie wewnątrz. Pozostaje ono wciąż obecne pośród wszystkich prób, trudności oraz cierpień.”

Franciszek zwrócił uwagę, że jedynie w ten sposób można zrozumieć, jak przeżywało ostatnią godzinę wielu świętych, którzy nie tracili pokoju i dawali świadectwo, że idąc na męczeństwo, czują się jakby byli zaproszeni na wesele. To jest dar pokoju Jezusa, dar, którego nie możemy zdobyć ludzkimi środkami, jakbyśmy szli do lekarza i brali środki uspokajające. To coś zupełnie innego, co pochodzi od Ducha Świętego, który mieszka w nas i obdarza męstwem. To jak z człowiekiem przyzwyczajonym do ciężkiej pracy, którego spotkałem kilka dni temu. Nagle, niespodziewanie, kiedy przyszła choroba, musiał porzucić wszelkie swoje plany, ale pomimo tego pozostał napełniony pokojem. „To jest właśnie chrześcijanin”.

Papież – nieść na ramionach życiowe problemy

    “Pokój uczy nas, ten pokój Jezusa, uczy nas podążania naprzód przez życie. Uczy nas znoszenia. Znosić: to słowo, którego nie rozumiemy dobrze. Co miałoby znaczyć? Słowo bardzo chrześcijańskie, oznacza nieść na ramionach – zauważył Franciszek. - Znosić: nieść na ramionach życie, trudności, pracę, wszystko, bez tracenia pokoju. Więcej, nieść na ramionach i mieć odwagę iść naprzód. To można zrozumieć tylko wtedy, kiedy Duch Święty w nas udziela nam pokoju Jezusa.”

Papież podkreślił następnie, że mając w sercu dar obiecany przez Jezusa, a nie ten który otrzymujemy od świata albo dzięki pieniądzom w banku, możemy zmierzyć się z najbardziej dotkliwymi trudnościami i iść naprzód z uśmiechem w sercu.

Papież – potrzeba odrobiny poczucia humoru

    “Osoba, która żyje w tym pokoju, nigdy nie traci poczucia humoru. Potrafi śmiać się z samej siebie, z innych, nawet z własnych słabych stron, śmieje się ze wszystkiego. Takie rozumienie poczucia humoru jest bardzo bliskie łaski Boga – zaznaczył Franciszek. - Pokój Jezusa w życiu codziennym, pokój Jezusa pośród cierpień, z tą odrobiną poczucia humoru pozwala dobrze oddychać. Oby Pan udzielał nam tego pokoju, który pochodzi od Ducha Świętego, tego pokoju, który jest Jego pokojem, i który pomaga nam znosić, nieść wiele trudności życiowych.”

Źródło: www.vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama