Papież: święci są „Słowem Bożym” wcielonym w historię

„Świadectwo błogosławionych i świętych oświeca nas, pociąga oraz stawia przed nami wyzwania, ponieważ jest «Słowem Bożym» wcielonym w historię i przez to pozostaje nam bliskie – podkreślił Papież.


„Liczne beatyfikacje i kanonizacje, które odbyły się w ostatnich latach oznaczają, że święci nie są jakimiś nieosiągalnymi istotami, ale pozostają nam bliscy i mogą podtrzymywać nas na drodze życia”. Te słowa Papież Franciszek skierował dzisiaj do wielkiej rodziny Kongregacji ds. Świętych, którą tworzą kardynałowie i biskupi będący jej członkami, a także urzędnicy, konsultorzy oraz postulatorzy.

Ojciec Święty przypomniał, że Kongregacja przez pół wieku przebadała wielką liczbę biografii kobiet i mężczyzn, aby ukazać ich jako przykłady oraz przewodników dla życia chrześcijańskiego.

Papież – odkrywać świętych „w sąsiedztwie”

Świętość przenika i towarzyszy zawsze życiu Kościoła pielgrzymującego w czasie, często w sposób ukryty i prawie niezauważalny. To dlatego musimy uczyć się dostrzegać świętość w wytrwałym Ludzie Bożym: w rodzicach, którzy wzrastają w miłości do swoich dzieci, w kobietach i mężczyznach, którzy pracują, aby przynieść chleb do domu, w chorych, w starszych zakonnicach, które nadal się uśmiechają, w tych wszystkich, którzy żyją blisko nas i pozostają odbiciem Bożej obecności.“

Ojciec Święty zaznaczył, że świętość jest prawdziwym światłem Kościoła i jako taka powinna być umieszczona na świeczniku, aby mogła oświecać i wskazywać drogę do Boga dla wszystkich wierzących. Chodzi o codzienną weryfikację dokonywaną przez Kongregację, która od samego początku była podejmowana ze skrupulatnością i dokładnością w procesie przygotowawczym, z powagą i fachowością w studiowaniu dokumentów procesowych oraz źródeł, z obiektywizmem i rygorem w ocenie i na każdym etapie wydawanego orzeczenia, w odniesieniu do męczeństwa, heroiczności cnót, ofiary z życia oraz cudu. Świętość jest najgłębszym wymaganiem dla każdego ochrzczonego, jest duszą Kościoła i najważniejszym aspektem jego misji.

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao