Papież zachęca do testu ze stanu naszej wiary

O wierze, która nawet jeśli jest niewielka może mieć siłę mówił Ojciec Święty w rozważaniu na Anioł Pański.

Franciszek przypomniał, że dla tych, którzy wierzą nic nie jest niemożliwe, ponieważ nie polegają na swej sile, lecz na Bogu, który wszystko może. Papież zachęcił też zrobienia testu ze stanu naszej wiary.

W swym rozważaniu Ojciec Święty odniósł się do wybrzmiewającej w dzisiejszej Ewangelii prośby uczniów do Jezusa, aby przymnożył im wiary oraz przypowieści o ziarnku gorczycy i dyspozycyjnym słudze. Przypomniał, że wiara porównywalna z ziarnkiem gorczycy jest wiarą, która nie jest pyszna i pewna siebie, ale która w swojej pokorze odczuwa wielką potrzebę Boga i, w swej małości, z całkowitym zaufaniem powierza się Jemu. „Jest to wiara dająca nam umiejętność patrzenia z nadzieją na zmienne koleje życia, pomagająca nam zaakceptować także porażki i cierpienia, wiedząc, że zło nigdy nie ma ostatniego słowa” – mówił Franciszek.

Papież zachęcił, by każdy zastanowił się nad tym, jaką ma wiarę. To znaczy, czy nasza wiara, choć niewielka, jest autentyczna, czysta, nieskażona. Pomóc w tym może Jezus, który wskazuje, że miarą wiary jest służba.

Papież o służbie będącej miarą wiary

- Czyni to za pomocą przypowieści, która na pierwszy rzut oka jest nieco zagmatwana, ponieważ przedstawia postać władczego i obojętnego pana, który nie ma litości dla swojego utrudzonego wracającego z pól sługi, ale każe mu natychmiast przygotować sobie jedzenie, i dopiero później może on odpocząć i się posilić – mówił Franciszek. – Ale właśnie ten sposób działania pana uwydatnia istotę przypowieści, czyli postawę dyspozycyjności sługi. Jezus pragnie powiedzieć w ten sposób, że takim jest człowiek wiary w stosunku do Boga: powierza się całkowicie Jego woli, bez wyrachowania czy wymagań.

Papież podkreślił, że ta postawa wobec Boga znajduje również odzwierciedlenie w zachowaniu we wspólnocie: przejawia się w radości służeniu sobie nawzajem, znajdując już w tym swą nagrodę, a nie w uznaniu i korzyściach, jakie mogłyby z niej wynikać. Tego właśnie uczy Jezus na końcu tej historii: „Tak mówcie i wy, gdy uczynicie wszystko, co wam polecono: «Słudzy nieużyteczni jesteśmy; wykonaliśmy to, co powinniśmy wykonać»”. Papież podkreślił, że słudzy nieużyteczni, to znaczy nie wymagający, aby im podziękowano, bez żądań. 

źródło: vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama