Prymas Polski spotkał się z niesłyszącą młodzieżą z całej Polski

Prymas Polski abp Wojciech Polak spotkał się 19 sierpnia z niesłyszącą młodzieżą z całej Polski, która uczestniczy w Poznaniu w wakacyjnych rekolekcjach „Źródła wiary”.

Młodzi przyjechali do Gniezna w drugim dniu rekolekcyjnego spotkania. W czasie pobytu mieli okazję pomodlić się u św. Wojciecha oraz zobaczyć najstarsze zabytki miasta. W kościele św. Jerzego w pobliżu katedry spotkał się z nimi Prymas Polski abp. Wojciech Polak, który nawiązując zarówno do dziejów Gniezna, jak i hasła towarzyszącego rekolekcjom przypomniał młodym, że znajdują się u samych początków państwa i Kościoła w Polsce.

„Wielokrotnie mówił nam o tym i do tych początków powracał św. Jan Paweł II” – stwierdził metropolita gnieźnieński wspominając pielgrzymki papieża Polaka do Gniezna, zwłaszcza pierwszą w 1979 roku, której 40. rocznica minęła w tym roku.

„Papież jechał wówczas od Gniezna przez Jasną Górę do Krakowa. Mówił, że to duchowy szlak naszej Ojczyzny – od przyjętego chrztu świętego, od św. Wojciecha do św. Stanisława, który jest patronem wiary przyjętej. Kiedy Jan Paweł II wspominał tych dwóch patronów naszego kraju to mówił, że św. Wojciech jest patronem chrztu, a św. Stanisław patronem bierzmowania” – przypomniał abp Polak.

Prymas wspomniał też o obchodzonych w ostatnim czasie rocznicach: 1050-leciu Chrztu Polski i 600-leciu prymasostwa oraz przybliżył młodym krótko historię kościoła św. Jerzego, który stoi w miejscu najstarszej świątyni grodowej z X wieku. Wspomniał też o początkach metropolii gnieźnieńskiej, o św. Wojciechu, którego śmierć legła u fundamentów chrześcijaństwa w Polsce. Udzielił też młodym błogosławieństwa.

W rozpoczętych 18 sierpnia w Poznaniu ogólnopolskich rekolekcjach uczestniczy młodzież niesłysząca w wieku od 14 do 30 lat. Temat rekolekcji „Źródła wiary” nawiązuje do miejsca spotkania – kolebki wiary i polskiej państwowości. Do 24 sierpnia młodzi będą wspólnie się modlić, bawić i poznawać Wielkopolską ziemię, a duszpasterze i katecheci będą mieli czas na dyskusję o katechizacji niesłyszących w Polsce. Odbędą się też warsztaty metodyczne w zakresie surdopedagogiki.

bgk / Gniezno

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama