Prymas Polski zachęca do duchowego przeżycia Wielkiego Tygodnia

Abp Wojciech Polak zachęca do dobrego, a więc przede wszystkim duchowego przeżycia Wielkiego Tygodnia, zwłaszcza Triduum Paschalnego.

„Chciejmy w tym czasie towarzyszyć Jezusowi, który za nas umarł i dla nas zmartwychwstał” – mówi prymas Polski.

„W Niedzielę Męki Pańskiej jak przez bramę weszliśmy w czas wielkich wydarzeń męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa. Chciejmy Mu w tym czasie towarzyszyć, chciejmy być przy Nim, gdy dzieli się z nami swoim życiem, dzieli się nim dając swoje ciało i krew na pokarm dla naszego zbawienia”.

„Niech te najważniejsze dla chrześcijan dni nie będą tylko czasem zewnętrznego przygotowania. Wejdźmy w nie ze skupieniem i wiarą, towarzysząc Jezusowi w Wieczerniku, idąc z Nim na Wzgórze Golgoty, czuwając przy Jego grobie” – zachęca abp Polak.

Prymas podkreśla również, że każdy z kolejnych dni Triduum Paschalnego ma swoją szczególną dynamikę i symbolikę.

„Wielki Czwartek przypomina nam o ustanowienie sakramentu Eucharystii i kapłaństwa oraz o Ostatniej Wieczerzy. To właśnie tego dnia celebrans dokonuje obrzędu obmycia nóg dwunastu osobom, który to gest jest dla nas kapłanów wezwaniem do służby na wzór Chrystusa” – mówi abp Polak.

W Wielki Piątek – kontynuuje – wierni towarzyszą Jezusowi ukrzyżowanemu, przeżywają jednak Jego mękę i śmierć nie w perspektywie końca, porażki Boga, ale ze świadomością, że na Krzyżu Chrystus zwyciężył grzech i śmierć.

Wielka Sobota – zaznacza abp Polak – to dzień ciszy, adoracji i kontemplacji Jezusa Chrystusa złożonego w grobie. To przede wszystkim czas adoracji Najświętszego Sakramentu, który jest wystawiany w naszych kościołach”.

W Niedzielę Zmartwychwstania ogłaszamy światu, że Chrystus zmartwychwstał.

„Papież Franciszek w najnowszej adhortacji «Christus vivit», wskazuje, że Jezus zmartwychwstały jest naszą nadzieją, jest najpiękniejszą młodością tego świata. Wszystko, czego dotknie staje się młode, staje się nowe, napełnia się życiem. On żyje i chce, abyś ty żył. Jezus zmartwychwstały jest jasnym i prawdziwym znakiem wypełnienia Bożej obietnicy, że i my zmartwychwstaniemy” – mówi abp Polak.

W Gnieźnie obchody Triduum Paschalnego poprzedzi tradycyjnie Droga Krzyżowa ulicami miasta. Nabożeństwo z udziałem Prymasa Polski rozpocznie się w Wielką Środę o godz. 19.00 przy kościele garnizonowym.

W Wielki Czwartek o godz. 10.00 abp Wojciech Polak będzie przewodniczyć w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. Krzyżma, a o godz. 18.00 Mszy św. Wieczerzy Pańskiej, podczas której umyje nogi dwunastu mężczyznom.

W Wielki Piątek liturgia rozpocznie się w bazylice prymasowskiej o godz. 18.00.

W Wielką Sobotę Wigilia Paschalna w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem Prymasa Polski odbędzie się o godz. 20.00.

Rezurekcja w Niedzielę Zmartwychwstania, również pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka, rozpocznie się o godz. 6.00.

Wszystkie celebracje Triduum Paschalnego łącznie z Mszą św. Krzyżma i rezurekcją będą transmitowane on-line na stronach www.prymaspolski.pl www.archidiecezja.pl i kanale YouTube archidiecezji gnieźnieńskiej.

bgk / Gniezno

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama