Przewodniczący Episkopatu: w Polsce bardziej brakuje nam prawdy niż pokoju i zgody

W Bazylice św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy odprawiona została uroczysta Msza święta z okazji zakończenia peregrynacji kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w diecezji bydgoskiej.

Uroczystościom pożegnalnym przewodniczył biskup ordynariusz Jan Tyrawa.

Abp Stanisław Gądecki rozpoczął od podziękowań – w imieniu Konferencji Episkopatu Polski – za wszelkie dobro, jakie stało się udziałem mieszkańców diecezji bydgoskiej za przyczyną matczynej opieki Matki Bożej.

Metropolita poznański przywołał słowa papieża Franciszka, że mama pomaga dzieciom rozwijać się i chce, by wzrastały, dlatego wychowuje je tak, by nie ulegały lenistwu, nie poprzestawały na wygodnym życiu, zadowalając się tylko posiadaniem rzeczy. Mama pielęgnuje dzieci, by potrafiły brać na siebie odpowiedzialność i dążyć do wielkich ideałów.

Abp Stanisław Gądecki podkreślił, że mama myśli też o zdrowiu dzieci, ucząc je „stawiana czoła życiowym trudnościom”. Zauważył także, że dobra mama pomaga „podejmować ostateczne decyzje w wolności”.

– Zamiast skupiać się na sporach i konfliktach, które nieuchronnie towarzyszą życiu społecznemu, zwróćmy uwagę na poważniejszy problem, jakim jest sytuacja, w której milkną spory o prawdę. W Polsce bardziej brakuje nam prawdy niż pokoju i zgody – dodał przewodniczący KEP.

Abp Gądecki przestrzegł przed ideologiczną kolonializacją, która, jak stwierdził, usiłuje sobie zawłaszczyć polskie społeczeństwo i zamierza zniszczyć wszystko, co zastała: tradycję, historię, religię.

„Kolonizacje ideologiczne patrzą tylko na teraźniejszość, negują natomiast przeszłość i przyszłość. Usiłowaniem czynienia wszystkich równymi i zamazywaniem tego, co różne, popełniają grzech bluźnierstwa przeciwko Stwórcy, bo dążą do zmiany stworzenia takiego, jakim je Pan Bóg uczynił. A przeciw ideologicznej kolonizacji – co już miało miejsce w naszych dziejach – jest tylko jedno lekarstwo: świadectwo, to znaczy męczeństwo” – podkreślił abp Gądecki.

Na zakończenie przewodniczący KEP przypomniał, że po ukończeniu peregrynacji Matki Bożej po diecezji bydgoskiej, pielgrzymowanie będzie kontynuowane w archidiecezji poznańskiej. Wydarzenie rozpocznie się 18 maja br. i będzie trwało rok i cztery miesiące. „Również i my w czasie nawiedzenia będziemy prosić o odnowienie i pomnożenie naszej wiary” – zaznaczył abp Gądecki.

Nawiedzeniu towarzyszyło hasło „Matka Kościoła” i było związane z dziękczynieniem za powstanie diecezji bydgoskiej oraz ze szczególną modlitwą o nowe powołania kapłańskie i zakonne.

KAI/ jm / Bydgoszcz

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama