Watykański dekret o współzałożycielce michalitek

Papież Franciszek upoważnił Kongregację Spraw Kanonizacyjncy do promulgowania czterech dekretów. Jeden z nich dotyczy matki Anny Kaworek, współzałożycielki Zgromadzenia Sióstr Michalitek.


Papież Franciszek upoważnił Kongregację Spraw Kanonizacyjncy do promulgowania czterech dekretów. Jeden z nich dotyczy matki Anna Kaworek współzałożycielki Zgromadzenia Sióstr Michalitek.

Urodziła się 18 czerwca 1872r. w Biedrzychowicach, w diecezji opolskiej. W wieku 22 lat przyjechała do Miejsca Piastowego, oddając swoje życie służbie najuboższym. Od 1898 r. stanęła na czele tworzącego się zgromadzenia żeńskiego. Jako "służąca dzieci opuszczonych", nie dysponując prawie żadnymi środkami materialnymi – zdana wyłącznie na Opatrzność Bożą – spalała swoje życie w służbie dla najbiedniejszych. W dniu zatwierdzenia Zgromadzenia 21.08.1928 r. wybrana została pierwszą przełożoną generalną i funkcję tę pełniła aż do śmierci. Zmarła 30.12.1936 r. w opinii świętości. Proces kanonizacyjny rozpoczęto 02.12.1993 r. w Przemyślu. Od 15 marca 1997 r. spoczywa w Krypcie Domu Macierzystego Zgromadzenia Sióstr św. Michała Archanioła w Miejscu Piastowym.

Była jedną z pierwszych współpracownic bł. Bronisława Markiewicza. Mówi s. Maksymiliana Ciepała, rzecznik zgromadzenia sióstr michalitek.

    “ Ks. Markiewicz kierował się taką ideą, którą przekazywał swoim współpracownikom: «chciałbym zebrać miliony dzieci i za darmo je żywić i ubierać na duszy i na ciele». Anna Kaworek staje przed współczesnymi jako czytelny świadek miłosierdzia, który głosi to orędzie uczynkami; uczynkami co do duszy i co do ciała wobec sierot i ubogich tego środowiska, w którym żyła i pracowała. Czyniła to bez wielkich słów, właśnie w sposób prosty i zwyczajny, od rana do wieczora służąc najbiedniejszym. Staje także wobec nas jako wzór takiego hartu ducha, cierpliwego czekania na błogosławione owoce życiowych trudów. W tej dzisiejszej dobie, kiedy często nasze wnętrze, wnętrze człowieka zagłuszane jest przez wirtualny świat i taką obojętność na drugiego człowieka, to Matka Anna jako kobieta modlitwy i milczenia inspiruje wielu swoją pokorną i twórczą ciszą do budowania więzi z Panem Bogiem i z ludźmi, do szukania relacji z ludźmi. Była taką kobietą o klarownej tożsamości. ”

Pozostałe dekrety Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych dotyczą cudu za wstawiennictwem szwajcarskiej tercjarki franciszkańskiej bł. Margerity Bays, męczeństwa 14 franciszkanek od Niepokalanego Poczęcia, które zginęły za wiarę w w czasie hiszpańskiej wojny domowej, oraz heroiczności cnót siostry zakonnej Marii Sanjurjo Santos z Puerto Rico.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama