Zmarł kard. Sgreccia, twórca katolickiej bioetyki

W przededniu 91. urodzin zmarł kard. Elio Sgreccia, twórca katolickiej bioetyki. Jako wieloletni sekretarz Papieskiej Rady ds. Rodziny, a następnie wiceprezes i prezes nowo powstałej Papieskiej Akademii Życia u boku Jana Pawła II walczył w obronie rodziny i godności człowieka.

Pochodził spod Ancony. Bioetyką zainteresował się jako asystent duchowy na rzymskim wydziale medycyny uniwersytetu katolickiego. W tym czasie, w latach 70-tych, utworzył Ośrodek Studiów o Rodzinie. Jako reprezentant Stolicy Apostolskiej został wysłany do komitetu Rady Europy ds. etycznych i prawnych ludzkiej genetyki. Od początku lat 80-tych tworzył zręby katolickiej bioetyki, a w 1984 r. wydał jej podręcznik przetłumaczony na ponad 20 języków. Ustanowił też pierwszą katedrę bioetyki we Włoszech.

Blisko współpracował z Janem Pawłem II, który w 1993 r. mianował go biskupem i sekretarzem Papieskiej Rady ds. Rodziny. W 1994 r. zorganizował pierwsze Światowe Spotkanie Rodzin. Pomimo podeszłego wieku nigdy nie zaprzestał posługi i pracy dydaktycznej. Do księgarń trafiła właśnie jego autobiografia „Pod wiatr. Życie dla bioetyki”.

Źródło: www.vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama