57. rocznica święceń kapłańskich kard. Stanisława Dziwisza i bp. Jana Zająca

– To św. Jan Paweł II 23 czerwca 1963 roku jako biskup i wikariusz kapitulny nałożył na nasze głowy swoje ręce i wypowiedział słowo modlitwy, przez które spłynęła na nas moc Ducha Świętego i zostaliśmy kapłanami – mówił kard. Stanisław Dziwisz w katedrze na Wawelu sprawując Mszę św. w 57. rocznicę święceń kapłańskich.

W czasie homilii metropolita senior powiedział, że dziś trudno wyobrazić sobie piękniejszy projekt życia, dlatego dominującym uczuciem w sercach jubilatów jest wdzięczność. – Zostaliśmy wybrani bez żadnych naszych zasług. Staliśmy się narzędziami w Chrystusowej misji zbawienia świata. I to przede wszystkim my zostaliśmy obdarowani, obdarzeni zaufaniem i dopuszczeni do przyjaźni z Chrystusem. To On w nas i przez nas działał – mówił.

Odwołując się do ewangelicznej sceny, w której Jezus trzykrotnie pytał św. Piotra o miłość, kard. Dziwisz zwrócił uwagę, że także jubilaci byli o to samo pytani przez Chrystusa podczas sześcioletniego przygotowania do święceń. – Na tym samym zależało Mu i nadal zależy podczas całej naszej kapłańskiej służby w różnych miejscach i wspólnotach, na różnych urzędach. Miłość Chrystusa, głęboka i osobista przyjaźń z Nim jest warunkiem wszelkiej owocnej służby w Kościele – podkreślał metropolita senior.

Wieloletni papieski sekretarz zwrócił uwagę, że wielkim przywilejem życia jubilatów stała się więź ze św. Janem Pawłem II, którego poznali jako młodego biskupa pomocniczego i profesora. To z jego rąk przyjęli święcenia kapłańskie 23 czerwca 1963 r. Pod kierunkiem arcybiskupa i kardynała Karola Wojtyły pełnili przez kilkanaście lat swoją posługę w Archidiecezji Krakowskiej, posyłani przez niego do wspólnot parafialnych lub przyjmując inne zadania. Przez dwadzieścia siedem lat służyli Kościołowi podczas jego pontyfikatu. Cieszyli się z jego wyniesienia do chwały ołtarzy i dziś mają w nim bliskiego orędownika swoich spraw u Boga.

– Drodzy bracia, mamy za co dziękować Bogu. Dziękujemy, że powołał nas do służby w Kościele. Dziękujemy za lata tej służby. Dziękujemy za wszystkich, którzy nam pomagali i inspirowali w tej służbie, wśród nich dziękujemy za św. Jana Pawła II – mówił na zakończenie homilii kard. Stanisław Dziwisz powierzając wstawiennictwu papieża Polaka cały Kościół oraz sprawę nowych powołań kapłańskich.

Jubileuszową Eucharystię w katedrze na Wawelu koncelebrowali z kard. Stanisławem Dziwiszem m.in. bp Jan Zając, krakowski biskup pomocniczy senior oraz bp Tadeusz Rakoczy, biskup senior diecezji bielsko-żywieckiej.

źródło: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej, diecezja.pl

Zobacz ALBUM >>

« 1 »

reklama

reklama

reklama