Abp Jędraszewski: św. Jan Paweł II Wielki: na drodze Chrystusa

- Chrystusowe dłonie przybite do krzyża nie mogły unieść się w geście błogosławieństwa, ale pozostało Mu słowo - do Dobrego Łotra, do Matki i do Jana, do Ojca w niebie - pisze abp Marek Jędraszewski i zauważa, że w przypadku Papieża było na odwrót.

– Chrystusowe dłonie przybite do krzyża nie mogły unieść się w geście błogosławieństwa, ale pozostało Mu słowo – do Dobrego Łotra, do Matki i do Jana, do Ojca w niebie, najpierw prośba, by w swoim niezgłębionym miłosierdziu przebaczył tym, którzy „nie wiedzą, co czynią” (por. Łk 23, 34a), a następnie, by przyjął ducha Jego (por. Łk 23, 46) – napisał abp Marek Jędraszewski w rozważaniu stacji „Pan Jezus do krzyża przybity”.

W kolejnej medytacji nabożeństwa „Św. Jan Paweł II Wielki: na drodze Chrystusa” metropolita krakowski przywołuje kilka ostatnich momentów z życia Ojca Świętego, w których krzyżem była powolna utrata możliwości mówienia. – To było jego doświadczenie niemocy. Ciągle jednak pozostawała możliwość uczynienia gestu błogosławieństwa, skreślenia dłonią znaku krzyża nad wszystkimi, którzy tego błogosławieństwa pragnęli i potrzebowali. I to Ojciec Święty czynił niemal do ostatnich chwil swego życia. Błogosławił… – podkreśla abp Jędraszewski.

Metropolita krakowski przypomniał, że 2 kwietnia 2005 roku, kiedy Jan Paweł II odchodził, przed południem do pokoju papieskiego przychodzili kardynałowie i biskupi z Kurii Rzymskiej, by się pożegnać. – Prosili dla siebie o błogosławieństwo, a równocześnie, zgodnie z włoskim zwyczajem, błogosławili tego, który już zmierzał do domu Ojca… Odchodził pośród błogosławieństw, sam błogosławiąc… – napisał abp Marek Jędraszewski.

„Św. Jan Paweł II Wielki: na drodze Chrystusa” – tak zatytułowane są rozważania drogi krzyżowej przygotowane przez abp. Marka Jędraszewskiego z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły na nabożeństwo, które tradycyjnie w Niedzielę Palmową jest odprawiane w Nowej Hucie; oparte zostały na czternastu stacjach Męki Pańskiej porównanych z epizodami z życia Jana Pawła II.

Przygotowano także nagranie w formie podcastów. Lektorem biblijnych medytacji jest Bolesław Brzozowski aktor Narodowego Starego Teatru w Krakowie, a rozważania dotyczące życia Jana Pawła II odczytuje sam abp Marek Jędraszewski. Podcasty będą publikowane o godz. 21.37 przez czternaście kolejnych dni od 28 marca do 10 kwietnia.

W wersji drukowanej medytacje ukazały się w formie książki przygotowanej przez wydawnictwo Biały Kruk, które zilustrowało je dziełami sztuki religijnej i fotografiami św. Jana Pawła II autorstwa Adama Bujaka.

Za: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

« 1 »

reklama

reklama

reklama